Zbulohet data, ja kur do të mbahet Çmimi Nobel për Paqe

Ceremonia e prezantimit të Çmimit Nobel për Paqe, do të mbahet në Oslo më 10 dhjetor, ka njoftuar të hënën Komiteti i Nobelit.

Vendimi ka ardhur pasi ceremonitë për çmimet tjera Nobel, që organizohen në Stokholm janë anuluar për të dytin vit me radhë, për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Komiteti Norvegjez i Nobelit ka thënë se pret që dy laureatët e këtij viti, gazetarja filipine, Maria Ressa dhe Dmitry Muratov, kryeredaktor i të përditshmes ruse, Novaya, të marrin pjesë në ceremoni.

Kryeredaktori i gazetës ruse Novaya, Dmitry Muratov, duke folur para mediave në Moskë.
LEXONI EDHE KËTË:
Çmimi Nobel i këtij viti shihet si mburojë për gazetarët rusë
Përveç tyre, edhe udhëheqësi i Programit të Kombeve të Bashkuara për Ushqim, David Beasely, do të marrë pjesë në ceremoni.

Kjo agjenci ka fituar Çmimin Nobel për Paqe më 2020, mirëpo ceremonia në Olso ishte anuluar.

Fituesit e çmimeve tjera Nobel, do të pranojnë medaljet dhe diplomat në vendet e tyre, kanë bërë të ditur organizatorët në shtator/ REL.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.