Zbulohet dinozauri i parë që ha gjitarë, njëzet vjet pas zbulimit të një fosili, shkencëtarët vunë re diçka të çuditshme brenda tij…

Një ekip ndërkombëtar i paleontologëve të njohur ka njoftuar se kanë zbuluar rastin e parë të një dinosauri që është ngrënë nga një gjitar.

Fosili është i një dinosauri të vogël me krahë të quajtur Microraptor, i cili ka jetuar në pyjet e lashta të Kinës së sotme gjatë periudhës së hershme të Kretakut rreth 120 milionë vjet më parë. Dinozauri në fjalë kishte përmasat e një sorrë ose një mace dhe megjithëse ecte kryesisht me dy këmbë, me siguri fluturoi edhe me krahët e tij të gjatë nga pema në pemë duke gjuajtur kafshë të vogla.

Megjithëse fosili ishte zbuluar që nga viti 2000, shkencëtarët vetëm tani vunë re se brenda tij ishte një fosil i dytë më i vogël i një kafshe të veçantë, domethënë këmba e një gjitari të lashtë. Këmba është ruajtur pothuajse e plotë dhe i përkiste një kafshe sa një mi. Analiza e eshtrave të saj tregoi se ajo jetonte kryesisht në tokë.

Studiuesit nga Britania, Kanadaja, SHBA dhe Kina, të udhëhequr nga Dr. David Hone i Universitetit Queen Mary të Londrës, bënë publikimin përkatës në “Journal of Vertebrate Paleontology”.

Fosile të tjera të Microraptor janë gjetur në të kaluarën që përmbanin një zog, një hardhucë ​​dhe një peshk në stomakun e tyre dhe tani listës së gjahut po i shtohet një gjitar, gjë që tregon se ky dinosaur i vogël hëngri gjithçka.

“Është kaq e rrallë të gjesh shembuj të ushqimit brenda dinosaurëve, kështu që çdo gjetje e tillë është me të vërtetë e rëndësishme pasi na jep prova të drejtpërdrejta të asaj që ata hëngrën. Megjithëse gjitari në fjalë nuk ishte sigurisht një paraardhës i njeriut, mund të supozojmë se disa nga të afërmit tanë të lashtë ishin një vakt për dinosaurët e uritur. Studimi ynë zbulon një moment magjepsës në histori – zbulimin e parë të një dinosauri që ha gjitarë – edhe nëse nuk është aq i frikshëm sa Jurassic Park ”, tha Hawn.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *