Zbulohet një kantier ndërtimi i dinastisë Tang në qytetin lindor të Kinës

Një kantier ndërtimi që daton nga dinastia Tang (618-907) është zbuluar në qytetin Lianyungang, në provincën Jiangsu të Kinës lindore.

E vendosur në veri dhe me pamje nga jugu, struktura që mbulon afërsisht 1.475 metra katrorë besohet të ketë qenë një oborr. Kishte dhoma dhe veçori të shumta duke përfshirë portën, pusin, korridorin dhe platformën.

Struktura e lashtë mendohet të jetë ndërtuar gjatë periudhës së lulëzimit të dinastisë ose në mes të dinastisë Tang. Sipas studiuesve, ndoshta është përdorur si një zyrë administrate ose tempull në atë kohë.

Arkeologët përcaktuan datën e vendndodhjes bazuar në paraqitjen dhe strukturën e tij, si dhe veçoritë e artefakteve të zbuluara, në kombinim me dokumentet historike dhe hulumtimet arkeologjike bashkëkohore dhe rezultatet e gërmimeve.

Zbulimi i vendit mund të japë të dhëna për kërkimin e një tempulli lokal që u regjistrua nga një murg japonez, sipas muzeut.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *