Zbulohet “organizata” e oligarkëve të Putinit, nga pallati 1 mld paund te vilat dhe resortet, ja si një adresë emaili zbuloi pasuritë marramëndase të liderit rus(Foto)

Pallatet, jahtet dhe vreshtat që thuhet se i janë dhuruar presidentit rus Vladimir Putini, nga miqtë dhe oligarkët pranë tij, tani mund të lidhen me atë që duket të jetë një rrjet informal që mban asete me vlerë më shumë se 4.5 miliardë dollarë.

Bëhet fjalë për një sërë shtëpish pushimi apo asetesh të tjera, që referuar të dhënave zyrtare janë ose kanë qenë në pronësi të individëve, kompanive dhe organizatave bamirëse të veçanta, por që përdoren nga lideri rus.
Një gjurmë dixhitale duket se sugjeron se asetet janë të lidhura përmes një emri të përbashkët domeni emaili , LLCInvest.ru.

Një fotografi e shkëmbimeve të rrjedhura të emaileve duke nisur që nga shtatori i kaluar sugjeron më tej se drejtorët dhe administratorët e lidhur me disa nga entitetet e veçanta që mbajnë dhe menaxhojnë këto asete, kanë diskutuar problemet e përditshme të biznesit sikur të ishin pjesë e një organizate të vetme.

Një ekspert kundër korrupsionit në Rusi, i cili kërkoi anonimitetin duke pasur parasysh situatën politike në Moskë, tha se gjetjet ngritën pyetje nëse ekzistonte një nivel “menaxhimi i përbashkët”.

LLCInvest duket mbi të gjitha si një kooperativë, apo një shoqatë, në të cilën anëtarët e saj mund të shkëmbejnë përfitime dhe prona”,është shprehur ai.

Për gati dy dekada, Putini është akuzuar për akumulimin e pasurive të pamasë në mënyrë të fshehtë përmes përfaqësuesve, të nxitur nga një sërë zbulimesh në rrjedhjet si Pandora Paper për pasuritë e njerëzve më të afërt me të.

Sergey Kolesnikov, një biznesmen, pretendoi 10 vjet më parë se ai kishte qenë pas një skeme që lejonte një grup oligarkësh kryesorë të Rusisë të grumbullonin miliarda rubla në një lloj “fondi investimi” për të mirën e Putinit, i cili atëherë shërbente si kryeministër.

Pretendimet u mohuan dhe Kolesnikov u largua nga Rusia.

Muajin e kaluar, qeveria britanike vuri në pah një kontrast mes mënyrës së jetesës së presidentit rus dhe pasurive modeste të deklaruara, që listonin “pasuri modeste” duke përfshirë një apartament të vogël në Shën Petersburg, dy makina të epokës sovjetike të viteve 1950, një rimorkio dhe një garazh të vogël.

Pas një hetimi njëvjeçar, Projekti i Raportimit të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit (OÇRP) dhe faqja e lajmeve në gjuhën ruse Meduza, kanë identifikuar 86 kompani dhe organizata jofitimprurëse, përfaqësuesit e të cilave duket se përdorin emrin e përbashkët të domenit LLCinvest.

“Presidenti i Federatës Ruse nuk është në asnjë mënyrë i lidhur ose i lidhur me objektet dhe organizatat që ju përmendët”, është shprehur zëdhënësi i Kremlinit.

Capture

Sipas OÇRP dhe Meduza, asetet e lidhura me organizatat ose strukturat e korporatave rreth tyre në të cilat domeni i emailit LLCinvest.ru duket se ka qenë në përdorim, përfshijnë:

-Një pallat 1 miliard paund, për të cilin kritiku i burgosur i Kremlinit Alexei Navalny ka pretenduar se është ndërtuar për përdorim personal të Putinit në Gelendzhik, në Detin e Zi.
Oligarku miliarder Arkady Rotenberg, i cili është sanksionuar si nga Shtetet e Bshkuraa edhe nga Bashkimi Europian, ka pretenduar pronësinë e pronës. Të dhënat e korporatave të mbajtura nga baza e të dhënave Spark në Rusi deklaruan që nga qershori se prona i përket një firme të quajtur Kompleks, kompania mëmë e së cilës është Binom. Drejtori i kompanisë në Binom deri në korrik të vitit të kaluar duket se ka një domen të regjistruar të emailit LLCInvest.ru. Adresa LLCinvest.ru mbetet e cituar në Spark, bazën e të dhënave më të madhe të kompanisë ruse, si një kontakt.

Capture

-Sipërfaqe të tëra me vreshta rreth pallatit Gelendzhik. Navalny ka pohuar se kantinat e verës ishin një “hobi” i Putinit që kishte dalë jashtë kontrollit. Vreshtat përreth pallatit i përkasin një organizate jofitimprurëse të themeluar nga dy bashkëpunëtorë të Putinit, Genadi Timchenko dhe Vladimir Kolbin, të cilët të dy janë gjithashtu nën sanksionet perëndimore. Kolbin dhe të tjerët që lidhen me vreshtat duket se kanë llogari të emailit të LLCInvest.ru.

-Resorti i skive “Igora” në rajonin e Leningradit ku u zhvillua dasma e vajzës së Putinit në vitin 2013. Sipas të dhënave të tokës, ai është në pronësi të Ozon, një kompani në të cilën miku i Putinit, kryetari dhe aksioneri më i madh i Bankës Rossiya, Yuri Kovalchuk, i cili është nën sanksionet e Perëndimit, ka pasur një numër të madh aksinesh. Llogaria e emailit LLCInvest.ru është një kontakt në të dhënat Spark të kompanisë mëmë të Ozon, Relax. Ozoni nuk lidhet në asnjë mënyrë me gjigantin e tregtisë elektronike të listuar në Nasdaq me të njëjtin emër.

Capture

-Një vilë në veri të Shën Petersburgut, e njohur nga vendasit si “Dacha e Putinit”. Villa Sellgren ishte në pronësi të Oleg Rudnov, një mik i fëmijërisë së Putinit, dhe trashëguar nga djali i tij Sergey Rudnov, përmes një kompanie të quajtur North. Rudnov duket se përdor adresat e emailit të LLCinvest.ru, sipas të dhënave të Spark.

-Një ndërtesë e veshur me dru në veri të Shën Petersburgut e njohur si Kasolle e Peshkatarit. Emailet e rrjedhura nga një firmë ndërtimi sugjerojnë se tre kompani të ndryshme që përdorin emrin e domenit zotëronin parcela të ndryshme toke përreth kompleksit, ndërsa një ent i katërt LLCInvest – një organizatë jofitimprurëse e quajtur Revival of Maritime Traditions – menaxhoi ndërtimin. I njëjti fondacion, i vendosur së fundmi nën sanksionet perëndimore, zotëron dy jahte, Shellest dhe Nega, që thuhet nga Thesari i SHBA-së se janë të lidhur me Putinin.

Capture
(Ku janë gjetur asetet)

4.5 miliardë dollarë në aktivet e mbajtura nga njësitë ekonomike LLCInvest përfshin depozita të mëdha në para. Dy fondacione jofitimprurëse, të bashkëthemeluara nga Timchenko dhe Kolbin, të cilat sipas të dhënave të korporatës Spark duket se përdorin emrin e domenit, kanë fonde të konsiderueshme në dispozicion të tyre.
Zhvillimi i Iniciativave Agrare kishte 248 milion paund në llogarinë e tij të depozitave në fund të 2020 ndërsa Zhvillimi i një Tregu Efektiv të Investimeve mbante më shumë se 292 milion paund në depozita afatgjata dhe pothuajse 73 milion paund në depozitat afatshkurtra në fund të vitit 2020, sipas llogarive të disponueshme publikisht.

LLCinvest nuk është një ofrues standard i postës elektronike i hapur për publikun si Yahoo, por një domen në një server në pronësi të Moskomsvyaz, një kompani telekomunikacioni që ka lidhje të ngushta me Bankën Rossiya. Banka e Shën Petersburgut është nën sanksionet perëndimore dhe e përshkruar nga Thesari i SHBA si “banka personale për zyrtarët e lartë të Federatës Ruse”.
Rossiya është përshkruar gjithashtu si ‘banka e Putinit’ për rolin e saj në kryerjen e ofertës së liderit rus. Kremlini ka mohuar çdo lidhje apo ndikim të tillë.
Zbulimi i domenit të përbashkët të postës elektronike u bë përmes analizës së të dhënave të rrjedhura nga serverët Moskomsvyaz, të cilat duket se tregojnë emrat e dërguesve dhe marrësve të emaileve të LLCinvest.ru, temën dhe kohën e korrespondencës.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *