Zbulohet pacientja zero e Wuhanit

15:26 31/05/2021

Mediat britanike: 61-vjeçarja kineze dyshohet të jetë personi që infektoi tre ekspertë të laboratorit

VijojnĂ« ende hetimet nĂ« lidhje me origjinĂ«n e Covid-19 i cili besohet tĂ« ketĂ« dalĂ« nga laboratori nĂ« Wuhan.  SĂ« fundmi mediat britanike shkruajnĂ« se virusi mund tĂ« ketĂ« qarkulluar qĂ« nga Shtatori i vitit 2019. NĂ«n hetim Ă«shtĂ« njĂ« grua kineze e njohur si “Pacient Su” e cila mendohet tĂ« jetĂ« rasti i parĂ« Covid.

[embedded content]

Burimet bëjnë të ditur se 61-vjeçarja nga Wuhan jetonte në një bllok banesash vetëm 1.5 kilometra larg këtij laboratori. Dyshohet se nga kjo grua u infektuan edhe 3 ekspertë të tjerë të laboratorit të Wuhanit në muajin Nëntor, rasti i të cilëve është objekt hetimi nga shërbimet amerikane të zbulimit. Pacientja nuk iu nënshtrua testimit dhe më vonë vdiq.

Hetimi nisĂ«n pasi profesori i biostatistikave pranĂ« Universitetit tĂ« Wuhanit Ju Çanhua e zbuloi rastin e saj nga njĂ« intervistĂ« qĂ« iu dha disa portave tĂ« specializuara mbi mjekĂ«sinĂ« nĂ« Pekin nĂ« datĂ«n 8 Dhjetor tĂ« 2019 . QĂ« nga ai moment nisĂ«n tĂ« censuroheshin lajmet nĂ« lidhje me Covid .

Kina Ă«shtĂ« nĂ«n njĂ« presion tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m nga komuniteti global nĂ« lidhje me origjinĂ«n  e Covid-19.

NjĂ« studim i ri tronditĂ«s sĂ« fundmi pretendoi se shkencĂ«tarĂ«t kinezĂ« krijuan COVID-19 nĂ« njĂ« laborator tĂ« Wuhan, pastaj u pĂ«rpoqĂ«n tĂ« mbulonin gjurmĂ«t e tyre duke pĂ«rdorur versione inxhinierike  pĂ«r ta bĂ«rĂ« atĂ« tĂ« duket sikur doli nga lakuriqĂ«t e natĂ«s. Profesori britanik Angus Dalgleish dhe shkencĂ«tari norvegjez Dr. Birger SĂžrensen, shkruan se ata kanĂ« prova tĂ« forta, por njĂ« gjĂ« e tillĂ« u injorua nga akademikĂ«t.   

Klan News

TĂ« ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.