Zbulohet shkaku i bllokimit të Facebook

12:14 05/10/2021

Një gabim në sistemin qëndror të koordinimit në publikimin e të dhënave u bë shkak për bllokimin për gati 6 orë prej pasdites së të hënës të rrjeteve sociale Facebook, Instagram e Whatsapp.

Të paktën kështu thonë drejtuesit e grupit më të madh të mediave sociale në botë, të cilët hodhën poshtë zërat që qarkulluan se serverat e tyre mund të kenë rënë pre e ndonjë sulmi hakerash.

Megjithatë bëhet fjalë për difektin më të madh dhe më të gjatë të njohur deri më tani dhe kjo sipas analistëve, ngre pikëpyetje për sigurinë e të dhënave që përdoruesit ua besojnë këtyre rrjeteve.

Themeluesi i Facebook-ut Mark Zuckerberg u kĂ«rkoi ndjesĂ« pĂ«rdoruesve pĂ«r ndĂ«rprerjen qĂ« ndikoi tek miliarda persona qĂ« i pĂ«rdorin kĂ«to rrjete sociale duke nisur nga komunikimi nĂ« distancĂ« me personat e tyre tĂ« dashur, deri tek ata qĂ« e shfrytĂ«zojnĂ« pĂ«r t’u vetĂ«punĂ«suar.

7 orët e ndërprerjes i shkaktuan humbje 6 miliardë Dollarëshe Facebookut në bursa. Agjencia e lajmeve Bloomberg shkruan se humbja që ndërprerja i shkaktoi ekonomisë globale ishte 160 milionë Dollarë për çdo orë.

Bllokimi vjen një ditë pasi ish-punonjësja e këtij rrjeti social Frances Haugen denoncoi disa shkelje të rënda të Facebook-ut në dëm të përdoruesve. Ajo është thirrur të dëshmojë para Kongresit për këto akuza të hedhura në media.

Tv Klan

“”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.