Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price: Bisedimet bërthamore në Vjenë janë në ‘fazat përfundimtare’

Bisedimet në Vjenë për të ringjallur marrëveshjen bërthamore iraniane janë afër përfundimit të tyre, kanë sugjeruar zyrtarët iranianë dhe amerikanë, duke rritur shpresat se marrëveshja mund të rivendoset së shpejti.

Kryenegociatori bërthamor i Iranit, Ali Bagheri Kani , tha të mërkurën se palët në kryeqytetin austriak janë “më afër se kurrë” për të arritur një marrëveshje.

Në Uashington, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se ditët në vijim do të vendosin nëse marrëveshja, e njohur zyrtarisht si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), mund të rivendoset.

“Vlerësimi ynë është se jemi në mes të fazave përfundimtare të, siç thashë më parë, një negocimi kompleks me palët kryesore të interesuara këtu,” tha Price.

“Kjo është një periudhë vendimtare gjatë së cilës ne do të jemi në gjendje të përcaktojmë nëse një rikthim i ndërsjellë në përputhje me JCPOA është në prag apo nëse nuk është”.

Përafërsisht në të njëjtën kohë kur Prince po jepte komentet e tij nga Departamenti i Shtetit, Kani shkroi në Twitter, “Pas javësh bisedimesh intensive, ne jemi më afër se kurrë një marrëveshjeje; Megjithatë, asgjë nuk është dakord derisa gjithçka të jetë rënë dakord.”

Diplomati iranian u bëri thirrje gjithashtu homologëve të tij negociatorë në Vjenë që të shmangin “intransigjencën” dhe të mësojnë nga katër vitet e fundit që kur ish-presidenti i SHBA Donald Trump e prishi marrëveshjen. “Koha për vendimet e tyre serioze ,” shkroi ai.

Marrëveshja shumëpalëshe e vitit 2015 e pa Iranin të zvogëlonte programin e tij bërthamor në këmbim të heqjes së sanksioneve kundër ekonomisë së tij.

Por që kur Trump tërhoqi SHBA-në nga marrëveshja në vitin 2018, Uashingtoni ka zbatuar një fushatë “presioni maksimal” të sanksioneve kundër Teheranit. Si përgjigje, Irani ka rritur programin e tij bërthamor, duke përfshirë pasurimin e uraniumit .

Në fillim të këtij muaji, Uashingtoni dhe Teherani rifilluan bisedimet indirekte në Vjenë për të rivendosur paktin si pjesë e një raundi të tetë negociatash.

Price të mërkurën rinovoi thirrjen e SHBA për bisedime të drejtpërdrejta për të shpëtuar marrëveshjen.

“Ne kemi thënë prej disa kohësh se do të gjejmë në avantazhin tonë negociatat e drejtpërdrejta në kontekstin e Vjenës; do të ishte në dobi të përpjekjeve tona për të kërkuar të arrijmë ose të paktën të testojmë propozimin nëse mund të arrijmë një kthim të ndërsjellë në përputhje me JCPOA”, tha ai.

Zyrtarët amerikanë kanë paralajmëruar më parë se dritarja e mundësive për të ringjallur paktin ishte disa javë .

Por Price tha të mërkurën se bisedimet në “ditët e ardhshme” do të ishin vendimtare, duke sugjeruar se fati i marrëveshjes varet nga rezultati i raundit aktual të bisedimeve në Vjenë.

Republikanët amerikanë dhe demokratët agresorë, përfshirë disa ligjvënës kryesorë, kanë shprehur kohët e fundit kundërshtimin ndaj ringjalljes së marrëveshjes, duke argumentuar se çdo marrëveshje me Teheranin duhet të adresojë programin e raketave balistike të Iranit dhe aktivitetet rajonale, çështje që zyrtarët iranianë kanë thënë se nuk janë të gatshëm të diskutojnë me Uashingtonin.

Pavarësisht nga kundërshtimi në rritje në Uashington, një sondazh i Morning Consult i publikuar të mërkurën, i cili anketoi 2005 votues të regjistruar në SHBA, tregoi se 53 për qind e të anketuarve mbështesin JCPOA, ndërsa vetëm 24 për qind e kundërshtojnë atë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com