Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës: Problemet e demokracisë në SHBA mund të zgjidhen vetëm nga populli amerikan

Një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze tha të martën se problemet në demokracinë amerikane mund të zgjidhen vetëm nga vetë populli amerikan dhe se demokracia e rreme sigurisht që do të ndeshet me rezistencë nga komuniteti ndërkombëtar.

Zëdhënësi Wang Wenbin i bëri komentet në një konferencë të përditshme për shtyp në përgjigje të një pyetjeje mbi rezultatet e një sondazhi të fundit nga Radioja Publike Kombëtare e SHBA-së, e cila tregoi se 81 përqind e popullit amerikan besojnë se demokracia në vend përballet me një kërcënim të rëndë.

Duke vënë në dukje se Kina nuk interesohet të komentojë se si populli amerikan e shikon demokracinë në vendin e tyre, Wang tha se demokracia duhet të jetë një e drejtë e gëzuar nga të gjithë popujt dhe jo një patentë e mbajtur nga disa vende.

Ai tha se nëse një vend është apo jo demokratik duhet të gjykohet nga njerëzit e tij dhe jo nga disa njerëz nga jashtë. “Ka shumë mënyra për të realizuar demokracinë dhe është e pamundur të pritet që të gjitha vendet të ndjekin saktësisht të njëjtin model.”

Demokracia në Shtetet e Bashkuara ka problemet e veta dhe këto probleme mund të zgjidhen nga vetë populli amerikan dhe jo nga vendet e tjera, shtoi Wang.

Wang tha se rrugët dhe mënyrat e demokracisë në vende të ndryshme duhet t’u përshtaten kushteve dhe zhvillimit të tyre kombëtar dhe duhet të eksplorohen dhe zhvillohen nga vetë qytetarët e vendeve.

Ai vuri në dukje se shpërndarja e mënyrës së vet të demokracisë me anë të forcës, detyrimit dhe presionit është shkelje totale e asaj demokracie dhe se është hegjemonizmi nën pretekstin e demokracisë, i cili vetëm do të intensifikojë ndarjen dhe konfrontimin dhe do të çojë në konflikt dhe kaos.

“Këto akte të demokracisë së rreme me siguri do të ndeshen me rezistencë dhe kundërshtim nga komuniteti ndërkombëtar,” tha zëdhënësi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.