Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të Kinës kundërshton vizitën e ligjvënësve amerikanë në Tajvan

 Një zëdhënës i mbrojtjes kineze shprehu të martën kundërshtimin dhe dënimin e fortë të një vizite në Tajvan nga anëtarët e Kongresit të SHBA që mbërritën me një aeroplan ushtarak.

“Akti i SHBA-së ka ndërhyrë në mënyrë të qëllimshme në punët e brendshme të Kinës, ka dëmtuar seriozisht sovranitetin territorial të Kinës dhe ka paraqitur një kërcënim të rëndë për paqen dhe stabilitetin në rajonin e Tajvanit”, tha Tan Kefei, zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes Kombëtare të Kinës, ndërsa përsëriti se Tajvani është një pjesë e shenjtë dhe e patjetërsueshme e territorit kinez.

“Ne paralajmërojmë ashpër se Shtetet e Bashkuara duhet të ndalojnë menjëherë veprimet e saj provokuese dhe të gjitha lëvizjet destruktive që çojnë në përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve në rajonin e Tajvanit dhe të përmbahen nga dërgimi i sinjaleve të rreme për separatistët e ‘pavarësisë së Tajvanit’”, tha Tan.

Autoriteti i Partisë Demokratike Progresive të Tajvanit nuk duhet të keqvlerësojë situatën ose të ndërmarrë lëvizje të dëshpëruara, të cilat vetëm do të sjellin fatkeqësi në Tajvan, paralajmëroi Tan.

“Askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë e vendosur të popullit kinez, vendosmërinë e fortë dhe aftësinë e fuqishme për të mbrojtur sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial,” tha Tan, duke shtuar se Ushtria Çlirimtare Popullore mbetet në gatishmëri të lartë dhe do të marrë çdo masë të nevojshme për të shtypur çdo ndërhyrje të jashtme ose çdo formë përpjekjesh separatiste për “pavarësinë e Tajvanit”. 

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.