Zelanda e Re nuk hap kufijtë deri në fund të vitit 2021

18:30 12/08/2021

Në vitin 2022 qytetarët që udhëtojnë drejt Zelandës së Re nga vendet me rrezikshmëri të lartë do të karantinohen

Zelanda e Re do të mbajë mbyllur kufijtë deri në muajin dhjetorë për të parandaluar përhapjen e Covid-19. Kryeministrja, Jacinda Ardern tha se Zelanda e Re nuk është ende gati për t’iu rikthyer noramlitetetit, teksa iu kërkoi qytetarëve të respektojnë masat anti-Covid.

Sipas qeverisë së Zelandës së Re shprehet se në viti 2022 të gjithë udhëtarët që vijnë nga vende me rrezik të ulët dhe janë të vaksinuar nuk do të futen në karantinë, ndërsa ata nga vendet me rrezik më të lartë do të duhet të izolohen ose të hyjnë në karantinë për 14 ditë.

Kryeministrja thekson se mbajtja mbyllur e kufijve është mënyra më e mirë për të mbrojtur qytetarët nga variantet e reja të COVID-19. Prioritet i autoriteteve në këtë shtet është vaksinimi i popullsisë deri në fund të vitit 2021.

Zelanda e Re, pesë milionë njerëz, konsiderohet si një nga vendet më të suksesshme për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.