Zelandë e Re/Vaksina “Pfizer” dyshohet të jetë shkaku i vdekjes së një gruaje të re

Zelanda e Re ka raportuar atë që besohet të jetë vdekja e saj e parë e lidhur me vaksinën Pfizer Covid-19. Një bord i pavarur i monitorimit të sigurisë së vaksinave tha se vdekja e gruas ishte “ndoshta” për shkak të miokarditit ose inflamacionit të muskujve të zemrës, një efekt anësor i rrallë i vaksinës.

Ai gjithashtu vuri në dukje se kishte çështje të tjera mjekësore që mund të kishin “ndikuar në rezultatin pas vaksinimit”. Shkaku zyrtar i vdekjes ende nuk është përcaktuar. Sidoqoftë, Bordi i Pavarur i Monitorimit të Sigurisë për Vaksinën Covid-19 tha që miokardi ishte “ndoshta për shkak të vaksinimit”.

“Ky është rasti i parë në Zelandën e Re ku një vdekje në ditët pas vaksinimit është e lidhur me vaksinën Pfizer Covid-19. Ndërsa Qendra për Monitorimin e Reagimeve Anësore ka marrë raporte të tjera të vdekjeve në dikë të vaksinuar kohët e fundit, asnjë nuk konsiderohet i lidhur ndaj vaksinimit, “thuhej në një deklaratë. Vdekja e gruas është duke u hetuar më tej dhe një mjek ligjor do të vendosë për rastin. Zyrtarët nuk kanë dhënë detaje të tjera, përfshirë moshën e gruas.

Miokardi është një efekt anësor “shumë i rrallë” i vaksinave Covid të bëra nga Pfizer dhe Moderna, sipas rregullatorëve në Evropë. Agjencia Evropiane e Barnave tha se efektet anësore ishin më të zakonshme tek meshkujt e rinj. Por ajo ka theksuar se përfitimet e vaksinave vazhdojnë të tejkalojnë shumë çdo rrezik, pasi ato ndihmojnë në ndalimin e njerëzve që të sëmuren shumë me Covid-19. Të hënën zyrtarët e Zelandës së Re thanë se “mbeten të sigurt për përdorimin e tij në Zelandën e Re”. Sipas Universitetit Johns Hopkins, vendi ka parë 3,465 raste Covid dhe 26 vdekje deri më tani. Ndërsa fillimisht u vlerësua për trajtimin e tij të virusit, Zelanda e Re që atëherë ka parë një dalje të ngadaltë të vaksinave të cilat është rritur në ditët e fundit.

Janë administruar më shumë se tre milionë doza vaksinash, me rreth 23% të popullsisë që është vaksinuar plotësisht. Një rritje e fundit në rastet e Covid, që i atribuohet variantit Delta, ka vënë pjesë të mëdha të vendit në bllokim. Aktualisht ka më shumë se 560 raste në vend me rreth 5 milion njerëz. Kufizimet janë vendosur të lehtësohen të martën, përveç qytetit më të madh të vendit Auckland.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.