Zelenskiy: Ukraina dëshiron paqe, por nuk do t’ia dorëzojë tokën e saj Rusisë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy akuzoi Rusinë për shkatërrimin e përpjekjeve për paqe dhe përjashtoi mundësinë e bërjes së ndonjë lëshimi territorial në një fjalim drejtuar kombit në orët e para të së martës.

Zelenskiy foli pas vendimit të Rusisë për të njohur zyrtarisht dy rajone të mbështetura nga Moska të Ukrainës lindore si të pavarura dhe për të dërguar trupa në rajon, duke përshpejtuar një krizë që Perëndimi druhet se mund të shkaktojë një luftë të madhe.

Pas kryesimit të një takimi të këshillit të sigurisë, Zelenskiy akuzoi Rusinë për shkeljen e territorit sovran të Ukrainës dhe tha se kjo mund të nënkuptojë tërheqjen e Moskës nga bisedimet e paqes në Minsk që synojnë t’i japin fund konfliktit separatist në Ukrainën lindore.

Zelenskiy tha se Ukraina dëshironte ta zgjidhte krizën përmes diplomacisë, por se vendi i tij ishte gati të gërmonte për një kohë të gjatë.

“Ne jemi të përkushtuar ndaj rrugës paqësore dhe diplomatike, ne do ta ndjekim atë dhe vetëm atë”, tha Zelenskiy. “Por ne jemi në tokën tonë, nuk kemi frikë nga asgjë dhe askënd, nuk i detyrohemi askujt dhe nuk do t’i japim asgjë askujt.”

Ai bëri thirrje për një samit urgjent të liderëve të Ukrainës, Rusisë, Gjermanisë dhe Francës, ndërsa u bëri thirrje aleatëve të Ukrainës që të ndërmarrin veprime kundër Rusisë.

Një dëshmitar i Reuters pa kolona jashtëzakonisht të mëdha të pajisjeve ushtarake që lëviznin nëpër qytetin separatist të Donetskut pasi presidenti rus Vladimir Putin i tha Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë të dërgonte forca në të dy rajonet për të “ruajtur paqen”.

Veprimet e Rusisë tërhoqën dënimin e SHBA-së dhe Evropës dhe premtimet për sanksione të reja, megjithëse nuk ishte menjëherë e qartë nëse veprimi ushtarak rus do të konsiderohej nga Perëndimi si fillimi i një pushtimi në shkallë të plotë.

Zona tashmë ishte e kontrolluar nga separatistët e mbështetur nga Rusia dhe Moska në praktikë.

Administrata e Zelenskiy ka shprehur zhgënjimin për mosgatishmërinë e Perëndimit për të vendosur sanksione parandaluese pasi Rusia grumbulloi më shumë se 100.000 trupa pranë kufijve të Ukrainës në javët e fundit.

“Ne presim hapa të qartë dhe efektivë të mbështetjes nga partnerët tanë”, tha Zelenskiy. “Është shumë e rëndësishme të shohim se kush është miku dhe partneri ynë i vërtetë dhe kush do të vazhdojë të trembë Federatën Ruse me fjalë”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *