Zelensky: 63 misione diplomatike tashmë punojnë për zbatimin e Formulës së Paqes

Formula e Paqes e Ukrainës po bashkon gradualisht komunitetin ndërkombëtar në bazë të respektimit të ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së OKB-së.

“Formula e Paqes: tashmë 63 misione diplomatike po punojnë për zbatimin e pikave të Formulës. Është thelbësore që Formula e Paqes të bashkojë gradualisht shumicën botërore bazuar në respektin tonë për të drejtën ndërkombëtare dhe Kartën e OKB-së”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Presidenti theksoi se Ukraina pati suksese të rëndësishme diplomatike këtë javë. Në veçanti, 18 vende i janë bashkuar Deklaratës së G7 për garancitë e sigurisë për Ukrainën.

Kreu i Shtetit shtoi se diplomatët ukrainas po përpiqen të bëjnë maksimumin për ta bërë Ukrainën gati për hapjen e negociatave të anëtarësimit këtë vit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts