Zelensky denoncon terrorin rus në OKB

13:38 24/11/2022

Ambasadorja e SHBA-së në OKB ka deklaruar se Rusia përdor strategji frikacake dhe çnjerëzore ndaj Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë për krime kundër njerëzimit pasi një breshëri e re raketore shkaktoi ndërprerje të energjisë elektrike në të gjithë Ukrainën.

Ai i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se terrori rus ka detyruar miliona njerëz të qëndrojnë pa energji, pa ujë dhe në të ftohtë nën zero. Presidenti ukrainas kërkoi që Këshillit të Sigurimit të OKB-së të ndërmarrë masa ekstreme ndaj Kremlinit.

 â€œNe presim njĂ« reagim shumĂ« tĂ« fortĂ« tĂ« botĂ«s ndaj terrorit rus. Duam  pĂ«rgjigjen e miqve tanĂ«, jo vetĂ«m si vĂ«zhgues, por njĂ« reagim nga tĂ« gjithĂ« ata qĂ« e njohin vĂ«rtet KartĂ«n e OKB-sĂ«. Ne nuk mund tĂ« jemi peng i njĂ« terroristi ndĂ«rkombĂ«tar.  Ne kemi nevojĂ« pĂ«r vendimet tuaja”, ka thĂ«nĂ« Zelensky.

MĂ« shumĂ« se dy tĂ« tretat e kryeqytetit ukrainas janĂ« ende pa energji dhe ujĂ« tĂ« pijshĂ«m, njĂ« ditĂ« pasi sulmet me raketa ruse shkaktuan terr tĂ« nĂ« tĂ« gjithĂ« Kievin. Ambasadorja e SHBA-sĂ« nĂ« OKB, Linda Thomas-Greenfield,  ka bĂ«rĂ« tĂ« ditur se presidenti rus Vladimir Putin po i pĂ«rdor sulmet nĂ« infrastrukturĂ«n energjetike pĂ«r tĂ« shkaktuar vuajtje nĂ« masĂ«.

“Duke luftuar nĂ« fushĂ«n e betejĂ«s, Moska tani po miraton njĂ« strategji frikacake dhe çnjerĂ«zore qĂ« ndĂ«shkon burrat, gratĂ« dhe fĂ«mijĂ«t ukrainas”, tha ajo. Betejat vazhdojnĂ« nĂ« UkrainĂ«n lindore , ku Rusia po shtyn njĂ« ofensivĂ« pĂ«rgjatĂ« vijĂ«s sĂ« frontit nĂ« perĂ«ndim tĂ« qytetit tĂ« Donetsk.  Forcat ruse bombarduan disa qytete dhe pĂ«rdorĂ«n predha ndaj ushtrisĂ« sĂ«  UkrainĂ«s.

NjĂ« sistem i mbrojtjes qĂ« Gjermania i ofroi PolonisĂ« do t’i dhurohet edhe UkrainĂ«s pĂ«r ta ndihmuar atĂ« tĂ« mbrohet nga sulmet ruse. Gjermania tha nĂ« fillim tĂ« kĂ«saj jave se i ka ofruar avionĂ« Eurofighter tĂ« VarshavĂ«s dhe sistemet mbrojtĂ«se Patriot pĂ«r tĂ« ndihmuar nĂ« mbrojtjen e hapĂ«sirĂ«s ajrore tĂ« PolonisĂ«.

PĂ«rfaqĂ«suesit nga Rusia dhe Ukraina u takuan nĂ« Emiratet e Bashkuara Arabe javĂ«n e kaluar por qĂ« u bĂ« publike mĂ« vonĂ«,  pĂ«r tĂ« diskutuar mundĂ«sinĂ« e njĂ« shkĂ«mbimi tĂ« tĂ« burgosurve tĂ« luftĂ«s, sipas asaj qĂ« raporton Reuters. 

 Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *