Zelensky dhe Kryeministri i Republikës Çeke nënshkruajnë një deklaratë të përbashkët për anëtarësimin e Ukrainës në NATO

zelensky dhe kryeministri i republikes ceke nenshkruajne nje deklarate te perbashket per anetaresimin e ukraines ne nato
zelensky dhe kryeministri i republikes ceke nenshkruajne nje deklarate te perbashket per anetaresimin e ukraines ne nato

Presidenti Volodymyr Zelensky dhe kryeministri i Republikës Çeke Petr Fiala nënshkruan një deklaratë të përbashkët për perspektivën euroatlantike të Ukrainës.

Ceremonia e nënshkrimit u zhvillua në Pallatin Mariinsky pas bisedimeve midis Zelensky dhe Fiala në Kiev.

“Sot u nënshkruan disa dokumente të rëndësishme. Dua të theksoj veçanërisht deklaratën tonë të përbashkët për anëtarësimin e Ukrainës në NATO. Ky është dokumenti i parë i tillë që ne miratojmë me qëllim të përshpejtimit të integrimit tonë euroatlantik. Ne kemi riafirmuar me këtë deklaratë se ne do të forcojmë bashkëpunimin për të garantuar standardet e NATO-s në Ukrainë. Republika Çeke ka riafirmuar mbështetjen për vendin tonë në mënyrë që ne të bëhemi një anëtar i plotë i Aleancës sa më shpejt që të lejojnë kushtet”, tha Zelensky.

Ai shtoi se Ukraina do të punojë në mënyrë që deklarata të tilla të përbashkëta të miratohen me aleatët e tjerë të NATO-s.

Kreu i shtetit falënderoi Republikën Çeke për lidershipin e saj në këtë drejtim.

“Kjo është ajo që e afron Ukrainën dhe gjithë Evropën me paqen dhe sigurinë afatgjatë”, është i bindur presidenti.

Siç raportohet, më 31 tetor, Kryeministri i Republikës Çeke, Petr Fiala, mbërriti në Kiev si kryetar i delegacionit të qeverisë çeke, për një vizitë pune.

Më 30 shtator, Presidenti Volodymyr Zelensky, Kryetari i Verkhovna Rada Ruslan Stefanchuk dhe kryeministri Denys Shmyhal nënshkruan kërkesën e Ukrainës për anëtarësim të përshpejtuar në NATO.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts