Zelensky dhe kryeministrja daneze diskutuan përpjekjet e Rusisë për të aneksuar territoret ukrainase

Në një bisedë telefonike me kryeministren e Danimarkës Mette Frederiksen, Presidenti Volodymyr Zelensky ka diskutuar vendimin e Kremlinit për tentativën për aneksimin e paligjshëm të territoreve të okupuara përkohësisht të Ukrainës.

“Gjatë bisedës me kryeministren e Danimarkës Mette Frederiksen diskutuam në detaje bashkëpunimin dypalësh të mbrojtjes. Ne u fokusuam kryesisht në vendimin e Kremlinit për tentativën e aneksimit të paligjshëm të territoreve të okupuara përkohësisht të Ukrainës”, shkroi ai.

U diskutua edhe ndihma e Danimarkës në përshpejtimin e lëvizjes së Ukrainës drejt BE-së dhe NATO-s, shkroi Zelensky.

Zelensky shprehu mirënjohje për Danimarkën dhe personalisht për kreun e qeverisë për mbështetjen efektive të mbrojtjes, financiare dhe humanitare të Ukrainës që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë.

U vu në dukje rëndësia e faktit që Danimarka nuk njeh dhe hodhi poshtë kategorikisht pseudoreferendumet e mbajtura nga Rusia në territoret e pushtuara të Ukrainës.

Kreu i Shtetit tha se pala ukrainase po mbështet në forcimin e sanksioneve të BE-së dhe miratimin e shpejtë të paketës së tetë të sanksioneve, e cila duhet të jetë shumë më e fortë se ato të mëparshme. Zelensky gjithashtu i bëri thirrje Danimarkës që ta njohë Rusinë si një shtet terrorist.

Gjithashtu, bashkëbiseduesit u ndalën në çështjet e sigurisë energjetike të Evropës. Zelensky uroi Frederiksen për hapjen zyrtare të tubacionit të gazit Baltic Pipe, i cili u bë një ngjarje e rëndësishme në ndërtimin e sigurisë, forcimin e pavarësisë energjetike të të gjithë rajonit dhe hapjen e mundësive shtesë për Ukrainën. U diskutuan edhe incidentet e fundit me gazsjellësit Nord Stream.

Udhëheqësit veçmas u fokusuan në çështjen e rindërtimit të Ukrainës. Zelensky falënderoi Danimarkën për vendimin për t’u bashkuar me restaurimin e objekteve të infrastrukturës në rajonin e Mykolaiv. Presidenti ftoi Danimarkën të marrë pjesë në zbatimin e Planit të Rimëkëmbjes së Shpejtë të Ukrainës.

Siç raportohet, Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky diskutoi mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën në një bisedë telefonike me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts