Zelensky diskuton mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën me kryeministrin e Japonisë, Kishida

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky diskutoi mbështetjen e mëtejshme për Ukrainën në një bisedë telefonike me kryeministrin e Japonisë Fumio Kishida.

Udhëheqësit i kushtuan vëmendje parësore reagimit të komunitetit ndërkombëtar ndaj “referendumeve” të paligjshme që Rusia mbajti në territoret e pushtuara përkohësisht të Ukrainës, njofton shërbimi për shtyp i kreut të shtetit.

Zelensky falënderoi Kishida-n për mbështetjen e qartë të Japonisë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. U vu në dukje rëndësia e dënimit të shantazhit bërthamor të Rusisë nga kryeministri japonez gjatë fjalimit të tij në hapjen e sesionit të 77-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

“Ne i vlerësojmë këto sinjale të fuqishme të mbështetjes për Ukrainën dhe presionit ndaj agresorit,” tha Presidenti.

Kreu i Shtetit vlerësoi shumë ofrimin e paprecedentë të ndihmës ushtarake jo-vdekjeprurëse nga Japonia për vendin tonë, si dhe mbështetjen e konsiderueshme financiare dhe humanitare për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit të plotë të Federatës Ruse.

“Ne presim që kjo mbështetje e rëndësishme dhe gjithëpërfshirëse për Ukrainën të vazhdojë dhe të thellohet deri në fitoren e plotë mbi agresorin”, tha Zelensky.

Liderët prekën veçmas çështjen e ndihmës makro-financiare për Ukrainën në kushtet e agresionit të vazhdueshëm dhe vunë në dukje rëndësinë e vazhdimit të saj në shkallë të plotë.

Zelensky dhe Kishida shkëmbyen mendime për çështjet aktuale të marrëdhënieve dypalëshe.

Kreu i Shtetit shprehu shpresën se Japonia do të marrë pjesë aktive në rindërtimin e vendit tonë të pasluftës. Gjithashtu u theksua rëndësia e zbatimit të mëtejshëm të projekteve të mëdha infrastrukturore të iniciuara nga Japonia në Ukrainë.

Presidenti shprehu gjithashtu shpresë për ndërveprim të frytshëm me Japoninë gjatë presidencës së saj të G7 në 2023 dhe ftoi Fumio Kishida të vizitojë Ukrainën.

Kreu i shtetit falënderoi gjithashtu kryeministrin e Japonisë për takimin me Zonjën e Parë të Ukrainës Olena Zelenska në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork.

Siç është raportuar, ambasadori i Ukrainës Serhiy Korsunskyi tha se Japonia po përgatit një paketë të re ndihme për Ukrainën, e cila, me kërkesë të palës ukrainase, duhet të përfshijë pajisjet e nevojshme të teknologjisë së lartë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *