Zelensky falënderon Biden për automjetet e blinduara që do të çlirojnë tokën ukrainase

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i ka shprehur mirënjohje presidentit të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, për një paketë tjetër ndihme ushtarake me vlerë 400 milionë dollarë.

Deklarata përkatëse është bërë nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në Twitter.

“I jam mirënjohës Presidentit të Shteteve të Bashkuara Joe Biden dhe popullit të Shteteve të Bashkuara për një paketë tjetër ndihme ushtarake prej 400 milionë dollarësh. Për mjetet e blinduara që do të na ndihmojnë të çlirojmë tokën ukrainase. Ne e vlerësojmë këtë mbështetje të vazhdueshme”, shkroi Zelensky.

Gjithashtu, Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba falënderoi Holandën, Shtetet e Bashkuara dhe Republikën Çeke për vendimin e tyre të përbashkët për t’i dhënë Ukrainës 90 tanke T-72.

“I jam mirënjohës Republikës Çeke, Holandës dhe SHBA-së për vendimin e tyre të përbashkët për të ofruar 90 tanke T-72 për Ukrainën. 26 tanket e para të riparuara dhe të modernizuara do të mbërrijnë brenda muajit të ardhshëm. Faleminderit, miq, për solidaritetin tuaj të palëkundur me Ukrainën”, shkroi Kuleba në Twitter .

Një kujtesë se Departamenti i Mbrojtjes i Shteteve të Bashkuara ka njoftuar rreth 400 milionë dollarë ndihmë shtesë për sigurinë për Ukrainën nën Iniciativën e Ndihmës për Sigurinë e Ukrainës (USAI). Paketa e re përfshin financimin për rinovimin e raketave të mbrojtjes ajrore HAWK, 45 tanke të rinovuar T-72 me optikë të avancuar, komunikim dhe paketa të blinduara, 1100 sisteme ajrore taktike pa pilot Phoenix Ghost, 40 anije të blinduara lumore, si dhe financim për rinovimin e sigurisë M11125. automjeteve.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts