Zelensky: Forcat ukrainase rifitojnë kontrollin e më shumë se 60 vendbanimeve në rajonin Kherson

Forcat mbrojtëse të Ukrainës rifituan kontrollin e më shumë se 60 vendbanimeve në rajonin Kherson që nga mbrëmja e 12 nëntorit dhe aty filluan masat e stabilizimit, tha Volodymyr Zelensky.

“Që nga mbrëmja e sotme, forcat e mbrojtjes kanë rifituar kontrollin në më shumë se 60 vendbanime të rajonit Kherson, policia ka filluar të marrë masa stabilizuese. Masat stabilizuese po vazhdojnë edhe në vetë Kherson”, tha Zelensky.

Ai falënderoi të gjithë ushtarët e Forcave të Operacioneve Speciale që kryen shkëlqyeshëm detyrën e çlirimit të Khersonit. Ai premtoi se e njëjta gjë do të ndodhë edhe në qytete dhe fshatra të tjera të Ukrainës, ku betejat e ashpra janë duke vazhduar.

“U bashkohem falënderimeve dhe urimeve që tashmë janë dëgjuar nga banorët e Khersonit nga luftëtarët tanë të Brigadave të Veçanta 28 dhe 63 të Mekanizuara dhe të Brigadës 59 të Këmbësorisë së Motorizuar të Veçantë, oficerëve tanë të inteligjencës, luftëtarëve tanë të Forcave të Operacioneve Speciale dhe gardistëve tanë. Ju faleminderit të gjithëve për kryerjen e shkëlqyer të detyrave për çlirimin e Khersonit! Kështu do të jetë në Henichesk dhe Melitopol. Do të vijmë gjithashtu në të gjitha qytetet dhe fshatrat tona të Donbasit”, tha Zelensky.

Ai tha se është falë njësive që përballojnë presionin e tmerrshëm të pushtuesve, duke mbajtur linjat mbrojtëse në rajonin e Donetskut, që Ukraina mund të kryejë operacione sulmuese në drejtime të tjera.

“Batalioni i parë dhe i dytë i Brigadës së 36-të të Veçantë të Marinsave, Brigadës së 79-të Sulmuese të Veçantë, Brigadës së 72-të të Mekanizuar të Veçantë, Brigadës së Gjuetarëve të 68-të të Veçantë, Brigadës së 110-të të Veçantë të Mekanizuar, Brigadës së 56-të të Separate të Sistemeve të Motorizuara5 dhe Brigada e Artilerisë, e cila mbështet të gjithë atje… Faleminderit ushtarë, për guximin, për trimërinë tuaj!”. tha Zelensky.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts