Zelensky: Goditja në qendrën tregtare është një nga sulmet terroriste më sfiduese në historinë evropiane

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e quajti sulmin rus në një qendër tregtare në Kremenchuk sot “një nga sulmet terroriste më sfiduese në historinë evropiane”.

Në fjalimin e tij të natës, Zelenskyy tha se për fat të mirë shumë njerëz kishin arritur të dilnin nga qendra tregtare në kohë, por kishte “ende njerëz brenda”.

“Vetëm terroristët krejtësisht të çmendur, të cilët nuk duhet të kenë vend në tokë, mund të godasin me raketa një objekt të tillë,” tha ai.

“Dhe ky nuk është një sulm me raketë jashtë objektivit, ky është një sulm i llogaritur rus – pikërisht në këtë qendër tregtare. Nuk është ende e mundur të përcaktohet numri i viktimave për momentin.”

Zelenskyy vazhdoi duke thënë se ai i kishte bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që ta njohin Rusinë si një “shtet që sponsorizon terrorizmin”.

Ai shtoi: “Shteti rus është bërë organizata më e madhe terroriste në botë. Dhe ky është një fakt. Dhe ky duhet të jetë një fakt juridik. Dhe të gjithë në botë duhet ta dinë se blerja ose transportimi i naftës ruse, mbajtja e kontakteve me bankat ruse, pagimi i taksave dhe doganave ndaj shtetit rus do të thotë t’u japësh para terroristëve.”

Komentet vijnë pasi udhëheqësit e G7 thanë në një deklaratë: “Ne qëndrojmë të bashkuar me Ukrainën në zi për viktimat e pafajshme të këtij sulmi bruta”l.

“Sulmet pa dallim ndaj civilëve të pafajshëm përbëjnë një krim lufte. Presidenti rus Putin dhe ata që janë përgjegjës do të mbajnë përgjegjësi.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts