Zelensky i bën thirrje Izraelit t’i bashkohet luftës kundër Rusisë, kërkon ndihmë për sistemet e mbrojtjes ajrore 

zelensky i ben thirrje izraelit ti bashkohet luftes kunder rusise kerkon ndihme per sistemet e mbrojtjes ajrore
zelensky i ben thirrje izraelit ti bashkohet luftes kunder rusise kerkon ndihme per sistemet e mbrojtjes ajrore

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, i ka kërkuar Izraelit që t’i bashkohet luftës kundër Rusisë dhe ka përsëritur një apel për sistemet izraelite të mbrojtjes ajrore.

Zelenskiy tha në një fjalim video në një konferencë për gazetën izraelite Haaretz: A nuk ka ardhur koha që edhe shteti juaj të zgjedhë me kë jeni? A është me botën demokratike, e cila po lufton krah për krah kundër kërcënimit ekzistencial të ekzistencës së saj? Apo me ata që mbyllin sytë para terrorit rus, edhe kur kostoja e terrorit të vazhdueshëm është shkatërrimi i plotë i sigurisë globale.

Izraeli ka refuzuar t’i shesë Kievit armë të mbrojtjes ajrore, i kujdesshëm për tensionimin e marrëdhënieve me Moskën, pavarësisht raporteve se Irani po ofron mbështetje për pilotët rusë që fluturojnë me drone të prodhuar nga ta për të bombarduar objektivat civilë në Ukrainë. 

Moska ka mohuar përdorimin e dronëve iranianë në qytetet ukrainase, por zyrtarët e Teheranit e kanë konfirmuar atë dhe kanë thënë se do të furnizojnë gjithashtu raketa balistike për të ndihmuar në rimbushjen e armaturës së Rusisë.

Izraeli e ka dënuar pushtimin e Rusisë dhe e ka kufizuar ndihmën e tij në dërgimin e ndihmave humanitare dhe pajisjeve mbrojtëse, por së fundmi ofroi të ndihmonte ukrainasit të zhvillonin alarme për sulmet ajrore ndaj civilëve.

Megjithatë gjatë fjalës së tij ditën e sotme, presidenti Zelenskiy tha se kjo nuk ishte e mjaftueshme dhe kërkoi që liderët izraelitë të rishqyrtojnë dërgimin e mbrojtjes ajrore.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts