Zelensky ishte i pari nga liderët e huaj që bisedoi me kryeministrin e ri suedez

zelensky ishte i pari nga lideret e huaj qe bisedoi me kryeministrin e ri suedez
zelensky ishte i pari nga lideret e huaj qe bisedoi me kryeministrin e ri suedez

Presidenti Volodymyr Zelensky ka informuar kryeministrin e ri të Suedisë Ulf Kristersson për luftën e ukrainasve kundër pushtuesve rusë dhe e falënderoi për mbështetjen e dhënë.

“Isha i pari nga liderët e huaj që fola me kryeministrin e ri suedez Ulf Kristersson. I uroi suksese kryeministrit suedez! Unë e informova atë për zmbrapsjen tonë të agresionit rus. Ne vlerësojmë mbështetjen e gjerë për Ukrainën nga Suedia, veçanërisht në fushën e sigurisë. Sigurisht që do të vazhdojë të forcohet”, shkroi Zelensky në Twitter.

Parlamenti suedez më 17 tetor zgjodhi kryeministër kreun e Partisë Konservatore të Moderatave Ulf Kristersson.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts