Zelensky kërkon ndihmë shtesë për mbrojtjen ajrore

zelensky kerkon ndihme shtese per mbrojtjen ajrore

Ukraina nuk do t’i lërë pa përgjigje sulmet e fundit të fuqishme të Rusisë kundër saj, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij video.

“ Terroristi duhet të paguajë më së shumti për dëmin e shkaktuar nga terrori dhe Rusia do të paguajë”, tha ai.

Katër persona u vranë dhe 45 të tjerë u plagosën në rajonet Kharkiv, Zaporizhzhya dhe Khmelnytskyi, si dhe në rajonin e Zelensky, Krywyj Rih, të hënën.

Përveç kësaj, negociatat me partnerët ndërkombëtarë në javët e ardhshme do të fokusohen në forcimin e mbrojtjes ajrore të Ukrainës , tha Zelensky.

“Do të ndërmerren shumë hapa dhe kam besim se do të jemi në gjendje të forcojmë shtetin tonë. Sistemi ynë i mbrojtjes ajrore. Puna jonë me partnerët në dron”.

Të hënën në mëngjes, Rusia bombardoi Ukrainën me dhjetëra raketa, raketa lundrimi dhe drone për herë të dytë në vetëm pak ditë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts