Zelensky: Lufta Izrael-Hamas po ia heq fokusin konfliktit në Ukrainë

zelensky lufta izrael hamas po ia heq fokusin konfliktit ne ukraine

zelensky lufta izrael hamas po ia heq fokusin konfliktit ne ukraine

09:26 05/11/2023

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, është shprehur se lufta Izrael-Hamas po ia heq fokusin konfliktit në Ukrainë. Ai ka thënë se ky ishte një nga qëllimet e Rusisë e cila nisi një pushtim të Ukrainës në Shkurt të vitit 2022.

Duke folur në konferencën e së shtunës në Kiev me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, Zelensky tha: Është e qartë se lufta në Lindjen e Mesme po ia heq fokusin Ukrainës.

Mes të tjerash, Zelensky mohoi që në Ukrainë të kishte një ngërç, pavarësisht një vlerësimi të fundit për këtë nga gjenerali më i lartë i vendit. 

“Të gjithë po lodhen dhe ka mendime të ndryshme, por ky nuk është një ngërç“, tha Zelensky.

Kundërofensiva e Ukrainës në jug deri më tani ka bërë pak përparim. Kjo ka nxitur frikën e lodhjes nga lufta në mesin e aleatëve perëndimorë të Kievit, me ngurrim në rritje në disa kryeqytete për të vazhduar dhënien e armëve dhe fondeve të avancuara Ukrainës.

Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Rustem Umerov, mbrëmjen e djeshme konfirmoi se ushtarët ukrainas nga Brigada Sulmuese Malore 128 “Zakarpattia (Transcarpathia)” u vranë, dhe urdhëroi një hetim të plotë në atë që ai e përshkroi si “tragjedi”./tvklan.al
zelensky lufta izrael hamas po ia heq fokusin konfliktit ne ukraine

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts