Zelensky mban fjalim para parlamentit lituanez: Varre masive po zbulohen çdo ditë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke folur në parlamentin lituanez sot, tha se ka “mijëra e mijëra viktima” dhe “qindra raste të torturave brutale” që po zbulohen në zonat e ku kanë sulmuar forcat ruse nga Ukraina.

“Varre të reja masive gjenden pothuajse çdo ditë. Trupat vazhdojnë të gjenden në kanale dhe bodrume,” tha ai.

Zyrtarët në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev do të vazhdojnë të “hetojnë krimet e luftës” të kryera nga ushtria ruse, iu tha Zelensky deputetëve lituanez.
Ai është i sigurt se Rusia do t’i mohojë akuzat, por krimet do të jenë “në ndërgjegjen e propagandistëve rusë”, raporton BBC.

Prokurorët ukrainas kanë thënë sot se gjashtë persona janë gjetur të vrarë me armë zjarri në një bodrumin e një ndërtese në Kiev. Rusia ka mohuar vazhdimisht akuzat për krime lufte dhe ka fajësuar Ukrainën.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts