Zelensky: NATO është çështje e sigurisë së Ukrainës dhe qytetarëve tanë

NATO është një shoqatë sigurie për Ukrainën, ku nuk ka luftë, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një intervistë për La Nacion.

Gazetarët e medias dhanë një frazë që i atribuohet ish-presidentit meksikan Porfirio Diaz që synon të ilustrojë se vendet janë pa ndryshim të burgosur të gjeografisë së tyre. Në këtë kontekst, liderit ukrainas iu kërkua të komentonte një analogji të tillë, “se aspiratat e Ukrainës për t’u anëtarësuar në NATO do të ishin ekuivalente me vendosjen e bazave ushtarake nga Rusia në territorin meksikan, me të gjitha implikimet”.

“Më duket se duhet ta shikojmë pak më ndryshe. Kur thonë se NATO po lufton me Rusinë në territorin ukrainas, kjo është ajo që thotë Rusia. Ushtria mund t’i rezistojë një ushtrie aq të madhe sa e tyre. Pra [ata duan] të justifikojnë përpjekjet që bëjnë dhe që nuk mund të fitojnë”, tha Zelensky.

Zelensky vuri në dukje se disa vende, si shtetet baltike, do të ishin të lumtura nëse Forcat e Armatosura të Ukrainës do të vendoseshin në territorin e tyre për t’i mbrojtur ato, por pas luftës.

Ai vuri në dukje se Ukraina nuk ka nevojë për baza as nga Shtetet e Bashkuara dhe as nga vendet e tjera partnere. Gjeografikisht, Ukraina është afër Rusisë dhe vendeve të tjera dhe ka edhe një shembull atje: ku ka NATO, nuk ka luftë, tha Zelensky.

“Qëndrimi ynë duhet parë në kuadrin e faktit që vendet që i përkasin NATO-s e bënë këtë në kohën e tyre sepse dyshonin se Bashkimi Sovjetik mund të kthehej”, tha ai.

Ai shpjegoi se NATO për Ukrainën nuk është të sulmojë apo të shkojë në ofensivë, “është për të çliruar territorin tonë”. NATO është një shoqatë sigurie, por nuk ka luftë në territorin e saj, tha ai.

Zelensky tha se është folur edhe për sigurinë e Rusisë. Disa njerëz mendojnë se Ukraina mund të vijë në territorin rus, por ukrainasit nuk kanë dashur kurrë luftë.

“E gjithë industria jonë u mor nga territoret e okupuara. Dhe ky është kolonializëm. Kjo është arsyeja pse pyetja e NATO-s, më falni, është një çështje e sigurisë dhe mbrojtjes së popullit tonë dhe kjo është e gjitha,” shtoi Zelensky.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts