Zelensky: Ne po bëjmë gjithçka për të siguruar ujë për ata që e morën atë nga rezervuari Kakhovka

Autoritetet në të gjitha nivelet po bëjnë më të mirën që munden për të shpëtuar njerëzit dhe për të siguruar ujë të pijshëm për ata që e morën atë nga rezervuari Kakhovka.

Këtë e ka thënë presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një fjalim të përditshëm drejtuar bashkatdhetarëve të tij.

“Qeveria në të gjitha nivelet po bën gjithçka për të shpëtuar njerëzit dhe për të siguruar ujë të pijshëm për ata që e morën atë nga rezervuari Kakhovka. Kryvyi Rih dhe i gjithë rajoni Dnipropetrovsk, qytete dhe fshatra në rajonet Kherson, Mykolaiv dhe Zaporizhzhia, sado e vështirë të jetë është, ne duhet të ndihmojmë njerëzit”, tha ai.

Kreu i shtetit falënderoi të gjithë shpëtimtarët, ushtrinë, përfaqësuesit e komuniteteve lokale dhe secilin prej rajoneve që tani po ndihmojnë njerëzit nga rajonet jugore të Ukrainës të përmbytur nga sulmi terrorist rus.

“Unë jam mirënjohës për të gjithë ata që aktualisht po evakuojnë njerëzit nga qytetet dhe fshatrat e përmbytura nga uji nga rezervuari Kakhovka. Është shumë e rëndësishme që tani të kujdesemi për njëri-tjetrin dhe të ndihmojmë sa më shumë”, shtoi Zelensky.

Në orët e para të 6 qershorit, trupat ruse hodhën në erë digën e hidrocentralit Kakhovka. Kompania shtetërore hidroelektrike e Ukrainës tha se centrali ishte shkatërruar plotësisht dhe nuk mund të restaurohej pas një shpërthimi brenda dhomës së motorit.

Ihor Syrota, drejtor i përgjithshëm në PJSC Ukrhydroenergo, tha se Kanali i Krimesë së Veriut do të mbetet pa ujë pas shpërthimit në hidrocentralin Kakhovka.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts