Zelensky: Negociatat për anëtarësimin e Ukrainës në BE duhet të fillojnë këtë vit

Në fund të vitit 2023, Këshilli Evropian duhet të miratojë një vendim për fillimin e negociatave për pranimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian, nuk ka alternativë për këtë, tha presidenti Volodymyr Zelensky gjatë një takimi me krerët e misioneve të huaja diplomatike.

Presidenti vuri në dukje se ishte e nevojshme të fillonin negociatat për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian këtë vit. Ai beson se Ukraina do të jetë gati për këtë hap.

Në këtë kontekst, Zelensky theksoi se Verkhovna Rada duhet të miratojë të gjitha aktet legjislative që janë pjesë e paketës për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Ukrainës në BE. Sipas tij, cilësia e punës së deputetëve për këtë paketë është çështje e sigurisë kombëtare pasi Bashkimi Evropian është siguri ekonomike dhe institucionale për Ukrainën.

Në të njëjtën kohë, Presidenti vuri në dukje se ishte gjithashtu një çështje sigurie për Bashkimin Evropian pasi çdo pasiguri në lidhje me Ukrainën është një dobësi që “tundon” Rusinë të jetë agresive dhe të përpiqet të mbushë me praninë e saj dhomën ku mungon bashkëpunimi dhe institucionet evropiane.

“Detyra e secilit që punon në kryeqytetet e vendeve dhe institucioneve të Bashkimit Evropian është konsolidimi maksimal i Evropës për hir të sigurisë së përbashkët dhe për hir të zhvillimit të përbashkët. Në fund të vitit, Këshilli Evropian duhet të miratojmë vendimin për fillimin e negociatave për anëtarësimin e shtetit tonë dhe kjo nuk ka alternativë”, theksoi Presidenti.

Siç raportohet, më 23 qershor 2022, Ukraina mori statusin e kandidatit për në BE. Kievi duhet të përmbushë shtatë kërkesat e Komisionit Evropian të nevojshme për të ruajtur statusin e kandidatit. Në vjeshtën e vitit 2023, Komisioni Evropian duhet të publikojë një raport që vlerëson përmbushjen e shtatë kërkesave nga Ukraina në rrugën drejt anëtarësimit në BE.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts