Zelensky: Po i zmbrapsim sulmet ruse

15:37 26/02/2022

Moska kërkon një President kukull

Presidenti i Ukrainës Volodimir Zelensky shpërndau një tjetër video-mesazh për bashkëkombasit e tij, duke treguar se ushtria ukrainase po reziston dhe po zmbraps me sukses sulmet ruse.

Ai konfirmoi se Kievi Ă«shtĂ« nĂ«n kontrollin e qeverisĂ« dhe tha ushtria e tij sapo kishte shkatĂ«rruar njĂ« plan rus qe synonte tĂ« kapte atĂ« pĂ«r t’i lejuar MoskĂ«s vendosjen e njĂ« presidenti kukull.

Presidenti ukrainas tha se Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme në zonat e banuara duke përdorur raketa, por ai u bëri thirrje qytetarëve që të mbrojnë kombin e tyre.

“Çdo ukrainas duhet tĂ« ketĂ« parasysh diçka: nĂ«se mund ta ndaloni dhe shkatĂ«rroni pushtuesin, bĂ«jeni. TĂ« gjithĂ« ata qĂ« duan tĂ« kthehen nĂ« UkrainĂ« pĂ«r tĂ« mbrojtur kombin e tyre mund ta bĂ«jnĂ«â€.

Zelensky shtoi se tani Ukraina ka pothuajse të gjithë mbështetjen e vendeve anëtare për të përjashtuar Rusinë nga rrjeti i pagesave ndërkombëtare SWIFT.

Ai gjithashtu theksoi se vendi ka tĂ« pĂ«rfshirĂ« nĂ« KushtetutĂ«n e saj aspiratat pĂ«r t’u bashkuar me bllokun evropian  dhe pĂ«r tĂ« qenĂ« anĂ«tar i Bashkimit Europian.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.