Zelensky: Rusia bombardoi rajonin Kherson 258 herë këtë javë

Këtë javë, ushtria ruse qëlloi 258 herë në 30 vendbanime të rajonit Kherson. Armiku nuk është i aftë për asgjë tjetër përveç shkatërrimit, përfshirë edhe në vendin e tyre.

Këtë e tha presidenti Volodymyr Zelensky gjatë një fjalimi drejtuar kombit.

“Atë ditë, si çdo ditë tjetër, pushtuesit përsëri bombarduan Kherson dhe një numër komunitetesh në të gjithë rajonin. Në vetëm një javë, armiku qëlloi 258 herë në 30 vendbanime të rajonit Kherson. Ushtria ruse dëmtoi gjithashtu stacionin e pompimit që siguronte ujë për Mykolaiv”, tha Zelensky.

Presidenti vuri në dukje se mbjellja e shkatërrimit kudo është thelbi i vërtetë i atyre njerëzve që rastësisht pushtuan Rusinë dhe në 20 vjet vendi i tyre dominohet nga shkatërrimi, i cili ndodh vetëm pas luftërave.

“Dhe kjo nuk është një luftë, ata e kaluan këtë. Ata nuk janë të aftë për asgjë përveç shkatërrimit. Kjo është gjithçka që ata lënë pas. Dhe ajo që po bëjnë tani kundër Ukrainës është përpjekja e tyre për t’u hakmarrë. Për t’u hakmarrë për faktin se ukrainasit janë mbrojtur vazhdimisht prej tyre. Ukraina nuk do të jetë kurrë një vend për shkatërrim. Ukraina nuk do të pranojë kurrë urdhra nga këta shokë të Moskës”, tha Zelensky.

Presidenti theksoi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të rivendosur çdo objekt, çdo shtëpi, çdo ndërmarrje të shkatërruar nga pushtuesit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *