Zelensky: Rusia filloi të përkeqësonte qëllimisht krizën ushqimore në shtator

zelensky rusia filloi te perkeqesonte qellimisht krizen ushqimore ne shtator
zelensky rusia filloi te perkeqesonte qellimisht krizen ushqimore ne shtator

Rusia filloi të përkeqësonte qëllimisht krizën ushqimore në shtator, kur bllokoi lëvizjen e anijeve me produkte ushqimore ukrainase.

“Një deklaratë mjaft e parashikueshme erdhi nga Rusia, një deklaratë se më në fund po anulojnë nismën e eksportit të grurit. Por në fakt ky nuk është vendimi i tyre sot. Rusia filloi të rëndonte qëllimisht krizën ushqimore që në shtator, kur bllokoi lëvizjen e anijeve me ushqimin tonë. Nga shtatori e deri më sot, në korridorin e grurit janë grumbulluar tashmë 176 mjete lundruese, të cilat nuk mund të ndjekin rrugën e tyre. Disa transportues drithërash kanë pritur për më shumë se tre javë. Kjo është një bllokadë absolutisht e qëllimshme nga Rusia. Ky është një synim absolutisht transparent i Rusisë për të kthyer kërcënimin e urisë në shkallë të gjerë në Afrikë dhe Azi”, tha Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të mbrëmjes .

Aktualisht, më shumë se 2 milionë tonë ushqim janë në det, vuri në dukje ai. Kjo do të thotë se qasja në ushqim në fakt është përkeqësuar për më shumë se 7 milionë konsumatorë.

“Algjeria, Egjipti, Jemeni, Bangladeshi, Vietnami, vende të tjera, vende shumë të ndryshme, nga pjesë të ndryshme të botës… Por të gjithë mund të destabilizohen njëlloj nga ky vendim rus për të bllokuar eksportet. Theksoj: këtë vendim e ka marrë Rusia me sa duket në shtator. Kjo radhë anijesh me ushqime në det mund ta dëshmojë këtë”, nënvizoi Presidenti.

Ai vuri në dukje se Rusia kishte sulmuar Forcat Detare të Ukrainës të paktën dy herë gjatë operacionit të iniciativës së grurit, pikërisht ato forca që garantojnë sigurinë e korridorit të grurit. Tani nevojitet një përgjigje e fortë ndërkombëtare, si në nivel të OKB-së ashtu edhe në nivele të tjera, veçanërisht në nivelin e G20.

Si mund të jetë Rusia në mesin e G20-ës nëse qëllimisht po bën përpjekje për të sjellë urinë në disa kontinente? Kjo është e pakuptimtë. Rusia nuk ka vend në G20. Të gjithë partnerët e shohin këtë radhë artificiale të anijeve. Ata shohin se çfarë bëri Rusia për të prishur iniciativën e grurit. Ata shohin se edhe anijet me drithë, të kontraktuara në kuadër të Programit të Ushqimit të OKB-së për vendet më të varfra, nuk kanë një mundësi të garantuar për të kaluar përmes rrugës detare. Rusia po bën gjithçka për të siguruar që miliona afrikanë, miliona banorë të Lindjes së Mesme dhe Azisë Jugore të gjenden në kushtet e urisë artificiale ose të paktën një krizë të rëndë çmimesh”, theksoi Presidenti.

Siç është raportuar, Rusia akuzoi Ukrainën dhe Britaninë për “sulme terroriste kundër anijeve të Flotës së Detit të Zi dhe anijeve civile të përfshira në garantimin e sigurisë së korridorit të grurit” dhe njoftoi tërheqjen e saj nga Iniciativa për Kokrrat e Detit të Zi.

Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës Dmytro Kuleba i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të mos lejojë Rusinë të bllokojë korridorin e grurit, i cili siguron sigurinë ushqimore për miliona njerëz, nën një pretekst të rremë.

Mëngjesin e 29 tetorit, shpërthimet ranë në Sevastopolin e pushtuar përkohësisht. Ukraina nuk e konfirmon përfshirjen e saj.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts