Zelensky: Rusia mund të planifikojë të vendosë armë kimike në Ukrainë

Rusia po e gjen veten gjithnjë e më të shmangur nga komuniteti ndërkombëtar, tha presidenti ukrainas Volodymr Zelensky në fjalimin e tij të natës në Facebook, duke shtuar se “pushtimi e bën Rusinë gjithnjë e më toksike çdo ditë”.

Ai vazhdon të paralajmërojë se “dhjetëra, nëse jo qindra mijëra” municione të rrezikshme janë lënë pas nga Rusia pas  tërheqjes së tyre.

“Okupatorët lanë mina gjithandej. Në shtëpitë që kapën. Në rrugë, në fusha. Ata minuan pronat e njerëzve, minuan makinat, dyert”, tha ai.

Zelensky paralajmëroi për raportet se Rusia mund të planifikojë të vendosë armë kimike në Ukrainë, duke shtuar se ata po i marrin këto shqetësime “sa më seriozisht të jetë e mundur” dhe u bëjnë thirrje ukrainasve të forcojnë vendosmërinë e tyre.

“Detyra kryesore si sot ashtu edhe çdo ditë në këtë kohë janë masat konkrete mbrojtëse,” u tha ai qytetarëve ukrainas.

Ai tha se trupat e Ukrainës janë “më të guximshme” se forcat ruse dhe “po i mundin pushtuesit me mençuri dhe taktika të menduara mirë”.

Zelensky shtoi se Ukraina është ende e varur nga partnerët e saj ndërkombëtarë për armë dhe nuk ka pajisjet që i nevojiten “në veçanti, për të zhbllokuar Mariupolin”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.