Zelensky: Rusia po e shantazhon Evropën përmes gazit

zelensky rusia po e shantazhon evropen permes gazit
zelensky rusia po e shantazhon evropen permes gazit

09:16 26/07/2022

Ukraina e ka akuzuar Moskën për “luftë gazi” kundër Evropës si dhe për ndalje të furnizimeve për të nxitur ‘terror” ndaj njerëzve.

Kompania ruse e energjisë, Gazprom, ka bërë të ditur se do të zvogëlojë furnizimet me gaz në Gjermani, për shkak të punimeve në një turbinë në Rrjedhën Veriore 1.

Mirëpo presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se kjo gjë përbën vetëm shantazh me gaz kundër Evropës.

Gazsjellësi Rrjedha Veriore 1, që bart gazin nga Rusia në Gjermani, ka punuar nën kapacitetin që ka tash e sa javë.

Më herët gjatë këtij muaji, ky gazsjellës – më i madhi i Rusisë në Evropë – është mbyllur për shkak të punimeve 10-ditore, duke nxitur shqetësime në Evropë se ai mund të mos i rikthehet më punës.

Dërgesat kanë rinisur pesë ditë më parë – ndonëse me kapacitet të zvogëluar.

Mirëpo të hënën, Gazprom ka thënë se do të ndalë furnizimet edhe një herë.

Këtë herë kompania ka thënë se i duhet të ndalë furnizimet gati përgjysmë, në mënyrë që të kryejë punimet.

Megjithatë Qeveria gjermane ka thënë se nuk ka arsye teknike për të kufizuar furnizimet.

“Shantazhi me gaz në Evropë, që vetëm sa shkon e përkeqësohet çdo muaj, është i nevojshëm për shtetin terrorist, ashtu që të vështirësojë jetën e çdo evropiani”, ka thënë Zelensky në adresimin e tij ditor.

Ai ka thënë se Rusia me qëllim është duke e bërë më të vështirë për Evropën që të përgatitet për dimër, pa e marrë parasysh situatën me të cilën mund të përballen njerëzit në atë stinë.

Bashkimi Evropian, i cili ka siguruar 40 për qind të gazit nga Rusia vitin e kaluar, e ka akuzuar Rusinë edhe për përdorim të energjisë si armë.

Lajmi për një tjetër zvogëlim të sasisë së gazit rrit presionin ndaj shteteve të BE-së që të ulin varësinë e tyre ndaj gazit rus.

Ky vendim po ashtu ua bën atyre edhe më të vështirë sigurimin e gazit për muajt e dimrit.

Ministrat evropianë të Energjisë do të takohen të martën në Bruksel, ku pritet të arrijnë pajtueshmëri për një përgjigje të përbashkët ndaj krizës.

Javën e kaluar, Komisioni Evropian u ka propozuar vendeve anëtare që të zvogëlojnë për 15 për qind përdorimin e gazit në shtatë muajt e ardhshëm.

Shënjestra është prezantuar vetëm për vendet që duan të jenë vullnetare, ndonëse Komisioni mund ta bëjë atë të detyrueshme në rast të ndonjë emergjence.

Ndonëse disa shtete i kanë rezistuar planit, presioni në BE për të arritur marrëveshje është i lartë.

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka thënë më herët se ekziston mundësia që Rusia të ndalë plotësisht gazin për bllokun evropian.

Prej nisjes së luftës në Ukrainë, nga ana e Rusisë, më 24 shkurt, çmimi i gazit është rritur dhe ky konflikt ka pasur ndikim në faturat e energjisë në gjithë botën.

Kremlini ka thënë se çmimet e larta janë rezultat i sanksioneve të Perëndimit, duke insistuar se është partner i besueshëm i energjisë, dhe nuk është përgjegjës për pengesat e fundit në furnizimet me gaz.

Ndërkohë, Ukraina ende shpreson që marrëveshja e arritur me Rusinë, nën ndërmjetësim të Kombeve të Bashkuara, do të nënkuptojë që eksportet e grurit të rinisin nga portet e Detit të Zi “brenda ditësh”.

“Nëse palët garantojnë siguri, marrëveshja do të zbatohet. Nëse jo, nuk do të zbatohet”, ka thënë ministri ukrainas i Infrastrukturës, Oleksandr Kubrakov.

Në adresimin e tij ditor, Zelensky ka thënë se beson që eksportet e grurit nga Ukraina do të nisin sërish këtë javë.

Komentet e tij kanë ardhur pas shqetësimeve se marrëveshja mund të dështojë, meqë Rusia ka shënjestruar portin kyç të Ukrainës, Odesan, me raketa, ditën e shtunë.

Rreth 20 milionë tonë të grurit janë bllokuar në Ukrainë, në pamundësi për t’u bartur, sepse marina ruse kontrollon pjesën më të madhe të Detit të Zi./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts