Zelensky: Sa më shpejt Ukraina të arrijë fitoren, aq më pak të keqe do të sjellë Rusia në rajonet e tjera

Sa më shpejt që Ukraina të arrijë fitoren, aq më pak të keqe do të sjellë Rusia në rajonet e tjera, tha presidenti Volodymyr Zelensky.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Sot patëm një ditë shumë aktive diplomatike, ngjarje për Ukrainën në të gjitha nivelet e larta qeveritare, parlamentare.

Në mëngjes iu drejtova pjesëmarrësve të konferencës së Berlinit, e cila i kushtohet rindërtimit dhe modernizimit të vendit tonë. Kjo tashmë është konferenca e dytë e tillë, pas asaj zvicerane, e cila u zhvillua në qytetin e Luganos. Ne po punojmë për të marrë burime për restaurimin e shpejtë të infrastrukturës sonë, objekteve sociale dhe strehimit për ukrainasit.

I jam mirënjohës kancelarit gjerman Scholz dhe Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen që e bënë shumë kuptimplotë ngjarjen e sotme në Berlin. Jemi në pritje të vendimeve konkrete. Koha nuk mund të ndalet, dhe dimri po vjen.

Platforma e Krimesë filloi punën sot në Kroaci në nivel parlamentar.

Ky është një nivel shtesë dhe shumë i fuqishëm i funksionimit të instrumentit tonë për de-okupimin dhe riintegrimin e Krimesë.

Parlamenti gjithmonë mishëron demokracinë, përfaqëson komunitete të ndryshme të çdo vendi. Prandaj, kur parlamentet ndihmojnë në rivendosjen e integritetit territorial, kur falë bashkëpunimit parlamentar, puna e ekspertëve dhe shkëmbimi i përvojës mund të drejtohet në drejtimin e duhur, është shumë e fuqishme.

Ne patjetër do ta çlirojmë Krimenë. Ne do ta kthejmë këtë pjesë të vendit tonë jo vetëm në hapësirën gjithëukrainase, por edhe në hapësirën mbarëevropiane. Kjo u konfirmua edhe një herë sot. Dhe u jam mirënjohës të gjithë partnerëve tanë, gati 50 shtete dhe organizata ndërkombëtare po ndihmojnë në formatin parlamentar. I jam mirënjohës edhe Kroacisë veçmas për mikpritjen ndaj Platformës sonë të Krimesë.

Sot mbajta një takim me përfaqësues të komunitetit hebre, amerikanë, evropianë dhe, natyrisht, izraelitë.

Ne folëm kryesisht për mbrojtjen e popullit tonë, për nevojën për të bërë të pamundur terrorin rus dhe për t’i dhënë fund kësaj lufte sa më shpejt të jetë e mundur duke garantuar siguri dhe liri të plotë për të gjithë ukrainasit në të gjithë territorin e Ukrainës.

Sa më shpejt të arrihet paqja në tokën tonë falë fitores së Ukrainës, aq më pak të keqe do të sjellë Rusia në rajone të tjera, përfshirë Lindjen e Mesme në bashkëpunimin e saj me Iranin. Unë besoj se një ditë politikanët izraelitë do ta dëgjojnë këtë pozicion, siç e ka bërë tashmë shoqëria izraelite, ne e ndiejmë atë.

Mbrojtja e kujtesës historike në Ukrainë u diskutua veçmas. Pavarësisht luftës, ne duhet të vazhdojmë të zbatojmë programet tona që rivendosin drejtësinë historike. Filluam zbatimin e një projekti të rëndësishëm për përkujtimin e viktimave të nazizmit, ndërtimin e një memoriali në Babyn Yar. Do ta plotësojmë patjetër.

Kam zhvilluar negociata jashtëzakonisht domethënëse me Presidentin e Gjermanisë, i cili mbërriti në Ukrainë. Presidenti Steinmeier vizitoi sot rajonin e Chernihiv, rrethet që ishin nën okupim. Ndërsa ai ishte atje filloi një alarm ajror. Dhe në fakt terrori raketor rus, përdorimi i armikut i dronëve iranianë ishte një nga temat kryesore në negociatat tona.

Ne i jemi thellësisht mirënjohës Gjermanisë për sistemin modern dhe efektiv të mbrojtjes ajrore që tashmë na është ofruar. Ne po presim me padurim sisteme të reja të ngjashme.

Ne diskutuam të gjithë gamën e bashkëpunimit tonë, mbrojtjes politike, financiare.

Vëmendje e konsiderueshme iu kushtua rindërtimit, dhe unë i jam mirënjohës Presidentit Steinmeier për gatishmërinë e tij për të mbrojtur personalisht këtë punë. Ne do të forcojmë bashkëpunimin me Gjermaninë në fushën e rindërtimit. Dhe në nivel të qeverisjes vendore do të marrë edhe patronazhin presidencial.

Dhe një gjë tjetër.

Pak para se të regjistroja këtë fjalim, fola me kryeministrin e ri britanik Rishi Sunak. Besoj se partneriteti mes vendeve tona dhe lidershipit tashmë tradicional britanik në mbrojtje të demokracisë dhe lirisë do të forcohet më tej.

Ukraina dhe Britania kanë arritur marrëdhëniet më të mira deri më tani, por ka ende potencial për të rritur bashkëpunimin tonë për të sjellë më shumë përfitime për shoqëritë tona. E ftova kryeministrin të vizitojë Ukrainën.

I jam mirënjohës të gjithëve që na ndihmojnë të luftojmë për liri!

I jam mirënjohës të gjithëve që luftojnë dhe punojnë për fitoren tonë!

Unë u jam mirënjohës të gjithë luftëtarëve tanë që tani po mbajnë pozicionet e tyre, duke shkatërruar pushtuesit dhe duke i dhënë Ukrainës ndjenjën më të rëndësishme: një ndjenjë besimi në të ardhmen tonë.

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts