Zelensky: Shënjestra kryesore e Rusisë jam unë dhe familja ime, Kievi i rrethuar

08:18 25/02/2022

Vijojnë luftimet në rrethinat e Kievit në ditën e dytë të sulmit rus mbi Ukrainën. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky mbajti një fjalim kombëtar ku konfirmoi se sulmet e shumta ruse goditën kryeqytetin Kiev ku jetojnë 2.8 milionë banorë dhe pjesë të tjera të vendit herët të premten në mëngjes. Ai deklaroi se banorët u zgjuan nga sirenat e sulmit ajror dhe u është thënë të strehohen në bunkerë.

Rusia po intensifikon sulmin e saj në kryeqytetin ukrainas, pas përparimeve në qytetet ukrainase në lindje, veri dhe jug. Por beteja ka pasur në të gjithë vendin, me luftimet më të ashpra në rajonet e shkëputura lindore dhe gjithashtu në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh.

Ukraina thotë se të paktën 137 civilë dhe ushtarë u vranë dje, ditën e parë të pushtimit. Midis tyre ishin 13 roje ukrainase që vdiqën duke mbrojtur një territor të vogël, Ishulli i Gjarpërinjve, në Detin e Zi. Audioja e fjalëve të tyre të fundit ku nuk pranojnë të dorëzohen ndaj një luftanije ruse është bërë virale.

Betejë zhvillohet në zonën bërthamore të Çernobilit në veri, e cila ra në duart e forcave ruse. SHBA thotë se ushtarët ukrainas po mbahen peng atje

Zelensky vuri në pikëpyetje fuqinë e sanksioneve perëndimore në fjalimin e tij duke thënë, “Këtë mëngjes ne po mbrojmë shtetin tonë të vetëm, forcat më të fuqishme në botë po shikojnë nga larg”.

“Rusia do të duhet të flasë me ne herët a vonë se si t’i japim fund armiqësive dhe të ndalojmë këtë pushtim,” shtoi ai.

Ai u shpreh se derisa të ndalojnë sulmet, “deri atëherë do të mbrojmë vendin tonë”.

Presidenti tha se nuk kishte ndërmend të largohej nga kryeqyteti dhe se e dinte se ishte objektivi numër një i Rusisë tani.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba thotë se Rusia ka kryer sulme raketore “të tmerrshme” në Kiev, duke i krahasuar ato me sulmin e Gjermanisë naziste ndaj Ukrainës gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Rusia sulmoi Ukrainën në tri fronte dhe e quajti të suksesshme ditën e parë të operacionit ushtarak. Deri më tani konfirmohet shkatërrimi i disa bazave ajrore ushtarake e marrja nën kontroll e një aeroporti të rëndësishëm pranë Kievit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.