Zelensky: Ukraina do t’i rezistojë sprovës

08:32 13/03/2022

Presidenti ukrainas ka publikuar një fjalim të ri në rrjetet sociale. Ai shpalli një numër të madh dekoratash ushtarake për ushtarët ukrainas, pjesa më e madhe për ata që kishin humbur jetën në betejë.

Ai komentoi gjithashtu situatën në Kherson, një qytet ukrainas nën kontrollin rus. Autoritetet lokale thanë se një referendum po planifikohet nga Rusia me synimin për ta bërë rajonin një republikë separatiste të ngjashme me disa pjesë të tjera të Ukrainës lindore – Donetsk dhe Luhansk.

“Pushtuesit në rajonin e Khersonit po përpiqen të përsërisin përvojën famëkeqe të formimit të pseudo-republikave. Shantazhoni drejtuesit lokalë, bëni presion mbi deputetët. Kërkoni dikë që të jep ryshfet. Ata po përpiqen të organizojnë të ashtuquajturën ‘KPR’. Në tokën tonë dhe kundër vullnetit të njerëzve që dalin për të protestuar çdo ditë. Dhe që duan Ukrainën. Unë u jam mirënjohës atyre. Ukraina do t’i rezistojë kësaj sprove”, tha Zelensky./tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.