Zelensky: Ukraina e gatshme për një dialog me Rusinë, por me një president tjetër

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka deklaruar se Ukraina është e gatshme për një dialog me Rusinë, por tashmë me një president tjetër të Rusisë.

“Sot mbajta një mbledhje të Shtabit të Komandantit Suprem të Përgjithshëm. Sapo ka përfunduar mbledhja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes. Ne kemi një vendim. Së pari – është vetëm rruga e forcimit të Ukrainës dhe e dëbimit të pushtuesve nga i gjithë territori ynë që rivendos paqen. Ne do ta përfundojmë këtë rrugë”, tha Presidenti në fjalën e tij .

Së dyti, ai vuri në dukje, “Ukraina ishte dhe mbetet një lider në përpjekjet e negociatave.”

“Ishte shteti ynë ai që gjithmonë i ofroi Rusisë arritjen e një marrëveshjeje për bashkëjetesë në kushte të barabarta, të ndershme, të ndershme dhe të drejta. Është e qartë se kjo është e pamundur me këtë president rus. Ai nuk e di se çfarë është dinjiteti dhe ndershmëria. Prandaj, ne jemi gati për një dialog me Rusinë, por tashmë me një president tjetër të Rusisë”, theksoi Kreu i Shtetit.

Ai vuri në dukje se sulmi i parë në shkallë të plotë i Rusisë ndaj Ukrainës ishte nisur më 24 shkurt dhe Rusia “nuk do të ndalej në kufijtë tanë nëse ne nuk do ta kishim ndaluar atë”.

“Shtetet e tjera do të ishin nën sulm. Vendet baltike, Polonia, Moldavia dhe Gjeorgjia, Kazakistani… Rusia pretendonte të nënshtronte kombe të ndryshme të Evropës dhe Azisë. Pretenduar gjashtë muaj më parë. Kjo ambicie kriminale po prishet në Ukrainë. Ai u shpërbë në periferi të Kievit dhe Chernihiv. Në “Azovstal”. Në rajonin e Sumy dhe rajonin e Kharkiv. Në ishullin Zmiinyi. Do të prishet në Donbas dhe në jug të Ukrainës kur t’i çlirojmë. Definitivisht – në Krime, në Krimenë e lirë të Ukrainës. I gjithë territori i vendit tonë do të çlirohet nga ky armik – armiku jo vetëm i Ukrainës, por edhe i vetë jetës, njerëzimit, ligjit dhe së vërtetës”, theksoi Zelensky.

Siç u përmend, “Rusia tashmë e di këtë. Ajo ndjen fuqinë tonë. Ajo sheh se këtu, në Ukrainë, ne dëshmojmë forcën e vlerave tona.”

“Dhe kjo është arsyeja pse është me nxitim. Organizon këtë farsë me tentativën e aneksimit. Përpiqet të vjedhë diçka që nuk i përket. Dëshiron të rishkruajë historinë dhe të ricaktojë kufijtë me vrasje, tortura, shantazhe dhe gënjeshtra. Ukraina nuk do ta lejojë këtë”, nënvizoi Presidenti.

Siç është raportuar, më 30 shtator, Kremlini mbajti një ceremoni të “pranimit” të rajoneve të pushtuara përkohësisht të Ukrainës në Rusi.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts