Zelensky: Ukraina nuk do të durojë asnjë përpjekje të Rusisë për të kapur tokën tonë

Ukraina nuk mund dhe nuk do të durojë asnjë përpjekje të Rusisë për të kapur ndonjë pjesë të tokës ukrainase, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Detyra jonë kryesore tani është të koordinojmë veprimet me partnerët në përgjigje të referendumeve të rreme të organizuara nga Rusia dhe të gjitha kërcënimeve të lidhura me to. Ky nuk është viti 2014. Gjithçka është e qartë për të gjithë. Dhe sigurisht që do të ketë veprime.

Unë kam zhvilluar një seri të tërë negociatash me Presidentin e Turqisë Erdogan, kancelarin e Gjermanisë Scholz, Kryeministrin e Kanadasë Trudeau, Kryeministren e Mbretërisë së Bashkuar Truss, Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Guterres dhe Presidentin e Këshillit Evropian Charles Michel.

Faleminderit të gjithëve për mbështetjen tuaj të qartë dhe të qartë. Faleminderit të gjithëve për mirëkuptimin e qëndrimit tonë. Ukraina nuk mund dhe nuk do të durojë asnjë përpjekje të Rusisë për të kapur ndonjë pjesë të tokës sonë.

E falënderova edhe një herë presidentin Erdogan sot për ndihmën e tij në çlirimin e popullit tonë nga robëria ruse. Komandantët nga Azovstal, të cilët ndodhen në Turqi, së shpejti do të mund të shohin të afërmit e tyre. Ne jemi duke punuar për të.

Gjithashtu, meqë ra fjala, tashmë ka filluar zbatimi i planit për të ndihmuar secilin prej të liruarve së fundmi nga robëria. Ata marrin elemente prioritare të ndihmës. Para së gjithash, është mbështetja mjekësore – të gjithë kanë nevojë për shërim pas asaj që u desh të kalonin në robëri. Kjo punë është nën kontrollin e Avokatit të Popullit, përfaqësuesve të Zyrës, inteligjencës, Ministrisë së Punëve të Brendshme, Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës, Ministrisë së Shëndetësisë dhe komandës së Forcave Mjekësore. Dhe ne do t’i shtrijmë masat e duhura, të cilat po përpunohen në detaje tani, për të gjithë njerëzit tanë që i çlirojmë nga robëria e pushtuesit.

Do të theksoj edhe një herë: ne kujtojmë të gjithë njerëzit tanë dhe përpiqemi të çlirojmë secilin prej tyre nga robëria, asnjë ukrainas nuk është harruar.

Ne diskutuam sot me Presidentin Erdogan bashkëpunimin tonë të mëtejshëm të mbrojtjes, përgjigjen tonë ndaj të gjithë hapave agresivë që Rusia tashmë ka ndërmarrë dhe ende po përgatitet të ndërmarrë.

Ne diskutuam një gamë të gjerë çështjesh me kancelaren e Gjermanisë – politike, financiare, të mbrojtjes, të energjisë. Në temën e mbrojtjes theksova se jemi në pritje të një sistemi të mbrojtjes kundër raketave nga Gjermania – jam mirënjohës për gatishmërinë për të ndihmuar në mbrojtjen ajrore. U diskutuan në detaje edhe pika të tjera të bashkëpunimit të mbrojtjes – ka mjaft prej tyre, ato janë të qarta. Sigurisht që u prekën çështjet e energjisë, duke përfshirë furnizimin me gaz në Evropë dhe sabotimin në gazsjellësin Nord Stream.

Ne diskutuam me zotin kancelar përgatitjen e paketës së re të sanksioneve të Bashkimit Evropian – së bashku duhet ta bëjmë atë vërtet të fuqishme, jo simbolike. Nga sot, ka ende diçka për të shtuar në paketën e tetë të sanksioneve.

Biseda me Kryeministrin e Kanadasë ishte, si gjithmonë, shumë specifike dhe e shqetësuar kryesisht se si Kanadaja mund të rrisë mbështetjen për Ukrainën. Ndër të tjera u diskutua edhe për çminimin. Kanadaja ka teknologjinë e duhur dhe ambiciet e duhura humanitare.

E ftova kryeministrin Trudeau të udhëheqë një përpjekje globale për të pastruar tokën tonë nga minat dhe predha ruse. Për shkak të luftës ruse, toka ukrainase është një nga më të kontaminuara nga minat në botë. Dhe ndërsa ka shembuj të ngjashëm të ndotjes nga minat në shkallë të gjerë në mbarë botën, ne duhet të bëjmë atë që të tjerët nuk kanë bërë: ne duhet të krijojmë një precedent për çminim të shpejtë dhe në shkallë të gjerë, të mos e lëmë këtë problem për dekada. Falenderoj Kanadanë për gatishmërinë e saj për të na ndihmuar.

Me zonjën Liz Truss diskutuam për mundësitë e Britanisë në rritjen e sanksioneve ndaj Rusisë, si dhe në rritjen e ndihmës mbrojtëse për vendin tonë. Unë jam mirënjohës për dënimin parimor të farsës ruse nën maskën e një referendumi, për mbështetjen e plotë dhe gatishmërinë për të ecur me ne drejt kthimit të lirisë për të gjithë popullin tonë – në të gjitha pjesët e Ukrainës, pa asnjë përjashtim.

Biseda me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së kishte të bënte gjithashtu me referendume të rreme dhe përgatitjen e dukshme të terrenit nga Rusia për një përpjekje për të aneksuar territorin tonë. Këto shkelje brutale të Kartës së OKB-së duhet të ndëshkohen.

Ne diskutuam zbatimin e iniciativës sonë të eksportit të grurit me z. Guterres. Ne ramë dakord që nisma jo vetëm të ruhet, jo vetëm të mbrohet nga çdo përpjekje për ta prishur atë, por edhe të zgjerohet. Ukraina është e gatshme të rrisë ndjeshëm eksportin e produkteve tona bujqësore në vendet që kanë nevojë për to dhe ndërveprimin përkatës me OKB-në për qëllime humanitare dhe ndihmë për vende të tilla si Somalia, Etiopia, etj.

Sapo kam përfunduar një telefonatë me Charles Michel. Si gjithmonë, ishte një bisedë mes miqsh të vërtetë. Faleminderit për mbështetjen tuaj të plotë në çështjen e referendumeve të rreme dhe për gatishmërinë tuaj për të ofruar ndihmë në Ukrainë. Natyrisht, kemi diskutuar edhe për përgatitjen e sanksioneve të reja.

Nesër do të vazhdoj komunikimin intensiv me drejtuesit.

Dhe sot dua të falënderoj edhe një herë Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe personalisht Presidentin Biden për paketën e re të mbështetjes së mbrojtjes për vendin tonë në shumën prej më shumë se 1 miliard dollarë. Kjo është vërtet e rëndësishme.

Nëse dikush në Rusi mendon se mund të “shpëtohet” me gjithçka që po bën në territorin e pushtuar, nëse dikush në Rusi shpreson se bota do të braktisë vlerat e veta, i frikësuar nga një tjetër njoftim rus i aneksimit, ata në Rusi e kanë gabim. Çdo hap pasues përshkallëzues nga okupatori vetëm konfirmon faktin se bota duhet të veprojë edhe më ashpër.

Në mbrëmje firmosa një dekret tjetër për shpërblimin e mbrojtësve tanë. Me çmime shtetërore u ndanë: 71 luftëtarë të Gardës Kombëtare, 21 punonjës të Shërbimit të Emergjencave Shtetërore, 52 roje kufitare. 320 luftëtarë u shpërblyen për veprimet e tyre të guximshme dhe efektive gjatë çlirimit të rretheve të rajonit të Kharkiv nga okupimi.

Për sa i përket situatës në front, gjithçka është e qartë për ne. Prandaj, e përsëris përsëri… Për ata që kuptojnë vetëm rusisht.

Nëse doni të jetoni, vraponi. Nëse do të jetosh, dorëzohu. Nëse doni të jetoni, luftoni në rrugët tuaja për lirinë tuaj. Gjithçka ju është marrë gjithsesi. Apo ndoshta ndonjë prej jush ka platforma nafte? Pallatet? Vreshtat? Ndoshta jahte? Apo ndonjë bankë? Për çfarë po luftoni? E vetmja gjë që keni është kredi, diçka për të ngrënë në mbrëmje dhe tani ka mobilizim. Luftoni për atë që është e juaja! Qëndroni larg tokës, shpirtit dhe kulturës sonë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts