Zelensky: Ushtria ukrainase po kryen përparim mjaft të shpejtë dhe të fuqishëm në jug të vendit

Ushtria ukrainase po kryen një përparim mjaft të shpejtë dhe të fuqishëm në jug të vendit si pjesë e operacionit aktual mbrojtës, tha presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Shëndet për ju, shokë ukrainas!

Sot kemi një lajm të mirë si nga fronti ashtu edhe nga ai diplomatik.

Së pari: ushtria ukrainase po kryen një përparim mjaft të shpejtë dhe të fuqishëm në jug të vendit tonë si pjesë e operacionit aktual të mbrojtjes. Dhjetëra vendbanime janë çliruar tashmë nga referendumi i rremë rus vetëm këtë javë. Në rajonin e Khersonit, në rajonin e Kharkivit, në rajonin e Luhansk dhe në rajonin e Donetskut së bashku.

Në veçanti, sipas raporteve ushtarake nga rajoni Kherson: vendbanimet Lyubymivka, Khreshchenivka, Zolota Balka, Bilyaivka, Ukrainka, Velyka dhe Mala Oleksandrivka dhe Davydiv Brid u çliruan nga pushtuesit dhe u stabilizuan. Dhe kjo është larg nga një listë e plotë …

Luftëtarët tanë nuk ndalen. Dhe është vetëm çështje kohe që ta dëbojmë pushtuesin nga gjithë toka jonë.

Unë kam zhvilluar një sërë negociatash të rëndësishme sot.

Së pari, pasdite fola me kryeministrin e Indisë. E informova zotin Modi për situatën në vijën e frontit, për suksesin e ushtrisë sonë. Unë paraqita në detaje pikëpamjen tonë për hapat e fundit të përshkallëzimit të Rusisë. Është Kremlini ai që po bën absolutisht gjithçka që kjo luftë të përfundojë vetëm në fushën e betejës, jo në tryezën e bisedimeve.

Rusia i përgjigjet propozimeve të ndryshme të Ukrainës për të ndaluar agresionin dhe për të çliruar territorin tonë me terror, mobilizim kriminal dhe farsë politike. Dhe ky është një kërcënim për çdo shtet në çdo pjesë të botës. Në fund të fundit, nëse dikush përpiqet të vjedhë territorin e një populli fqinj, atëherë disa të tjerë mund të kenë një dëshirë të ngjashme.

Dhe kjo është arsyeja pse u bëjmë thirrje të gjitha subjekteve të marrëdhënieve ndërkombëtare që respektojnë të drejtën ndërkombëtare që të mbrojnë parimet e saj themelore dhe të konfirmojnë respektimin e tyre, në veçanti, për parimin e paprekshmërisë së kufijve dhe integritetit territorial të shteteve.

Unë besoj se ky është i njëjti parim themelor për Indinë si për Ukrainën.

Gjithashtu sot pasdite fola me Giorgia Meloni, drejtuese e forcës politike Vëllezërit e Italisë që fitoi zgjedhjet e fundit me shumicë. Ishte një bisedë shumë thelbësore për mënyrat për të rritur më tej bashkëpunimin tonë ndërshtetëror dhe për të forcuar aftësitë tona – si të Ukrainës ashtu edhe të Italisë.

Në emër të të gjithë ukrainasve, falënderova Italinë për paketat e fuqishme të mbështetjes së mbrojtjes. Mezi presim vizitën zyrtare të zonjës Meloni në Kiev.

Dhe në mbrëmje fola me presidentin amerikan Biden. Fillimisht e falënderova për një tjetër paketë mbështetjeje për mbrojtjen e vendit tonë, veçanërisht për HIMARS-et e reja. Dhe në përgjithësi, kam vërejtur se sukseset e ushtrisë sonë – të gjitha sukseset në kthimin e lirisë tek populli ynë – janë sukseset tona të përbashkëta, fitoret tona të përbashkëta.

Falë unitetit të Ukrainës, Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të gjithë partnerëve tanë në botën e lirë, sot liria ka forcën më të lartë në dekada dhe demonstron fitore konkrete në përballjen me tiraninë.

Natyrisht, me Presidentin Biden u diskutuan edhe aspektet kyçe të bashkëpunimit tonë jashtë sferës së mbrojtjes, në veçanti mbështetja financiare – në veçanti pakoja e mbështetjes në vlerë prej më shumë se 12 miliardë dollarësh. Diskutuam edhe hapat politikë, bashkëpunimin në organizatat ndërkombëtare.

Dhe isha veçanërisht i kënaqur kur dëgjova fjalët e Presidentit Biden se ushtarakët tanë frymëzojnë të gjithë botën, njerëzit tanë frymëzojnë të gjithë botën. Dhe me të drejtë. Fitorja jonë në këtë luftë do të tregojë se sa mund të kontribuojë Ukraina në fuqinë globale të lirisë, forcën globale të demokracisë.

Falenderoj të gjithë ata që luftojnë dhe punojnë për fitoren tonë! Sot, veçanërisht do të doja të festoja veprimet e bashkërenduara dhe heroike të luftëtarëve të brigadës së 35-të të veçantë detare të quajtur pas admiralit të kundërt Mykhailo Ostrogradsky, brigadës së 46-të të sulmit të veçantë dhe brigadës së 57-të të këmbësorisë të motorizuar të veçantë të quajtur pas Kosh otaman Kost Hordiyenko. Faleminderit djema!

Dhe unë gjithmonë falënderoj të gjithë ata që ndihmojnë mbrojtësit tanë të mbrojnë lirinë!

Dhe një theks tjetër i rëndësishëm.

Nënshkrova një dekret që shpall të pavlefshme të gjitha dekretet e Presidentit të Federatës Ruse dhe të gjitha aktet e miratuara për zbatimin e këtyre dekreteve për tentativë aneksimi të territorit tonë nga viti 2014 deri më sot. Çdo vendim rus, çdo traktat me të cilin ata përpiqen të kapin tokën tonë – e gjithë kjo është e pavlerë.

Lavdi Ukrainës!

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *