Zelensky zotohet se lufta do të vijojë për të marrë territoret

15:26 19/09/2022

Forcat ukrainase janë përqendruar në rajonin e Donbasit ku po përgatiten për ofensivën e mëtejshme

Presidenti Volodymyr Zelenskiy u zotua se lufta e Ukrainës për të rimarrë territoret e saj nuk do të pushojë, pasi Kievi tha se trupat e tij kishin kaluar lumin Oskil, duke u përgatitur për një sulm ndaj forcave pushtuese të Rusisë në rajonin lindor të Donbasit.

Trembëdhjetë persona u vranë nga bombardimet me artileri në qytetin Donetsk. Duke reflektuar ndryshimin dramatik në momentin që kur forcat ukrainase shpartalluan trupat ruse në fillim të këtij muaji në verilindje, Presidenti i SHBA Joe Biden ofroi parashikimin e tij më të fortë deri më tani se Ukraina do të fitonte luftën.

“Ata po mposhtin Rusinë. Fitorja do të vinte vetëm kur forcat ruse të dëboheshin plotësisht nga territori ukrainas dhe Shtetet e Bashkuara do ta mbështesin Ukrainën për aq kohë sa duhet”, tha Biden në një intervistë për “60 Minutes” të CBS.

Kalimi i lumit Oskil është një tjetër moment historik i rëndësishëm në kundërsulmin e Ukrainës në rajonin verilindor të Kharkiv.  Më tej shtrihet provinca e Luhanskut, bazë për përfaqësuesit separatistë të Rusisë që nga viti 2014 dhe plotësisht në duart e Rusisë që nga korriku, pas disa prej betejave më të përgjakshme të luftës.

Ditët e fundit, ritmi i përparimit ukrainas është ngadalësuar përsëri, por Zelensky tha se kjo ishte vetëm për shkak se forcat po konsolidoheshin dhe po përgatiteshin për ofensiva të mëtejshme. Ukraina akuzoi forcat ruse për bombardime pranë një termocentrali bërthamor në rajonin jugor të Mykolaiv të Ukrainës. Një shpërthim ndodhi 300 metra larg nga reaktorët dhe dëmtoi ndërtesat. Reaktorët nuk u dëmtuan dhe asnjë personel nuk u plagos nga shpërthimi.

Sulmet mund të shtojnë shqetësimin global për një fatkeqësi bërthamore.  Që kur forcat e saj u dëbuan nga Kharkiv, Rusia ka qëlluar në mënyrë të përsëritur ndaj termocentraleve, infrastrukturës ujore dhe objektivave të tjera civile në atë që Ukraina thotë se është hakmarrje për humbjet në terren. 

Ndërkaq Kremlini ka hedhur poshtë pretendimet se forcat ruse kishin kryer krime lufte në provincën Kharkiv të Ukrainës, duke i cilësuar si gënjeshtra  . Rreth 450 trupa, shumica e të cilëve Ukraina thotë se janë civilë, janë gjetur në varre masive pranë Izium.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts