Zelenskyy: Përdorimi i armëve perëndimore për të sulmuar Rusinë është vetëm çështje kohe

zelenskyy perdorimi i armeve perendimore per te sulmuar rusine eshte vetem ceshtje kohe

Sapo nënshkroi një pakt sigurie me Suedinë, Volodymyr Zelenskyy ka thënë se është çështje kohe përpara se Ukraina të përdorë armët perëndimore për të goditur territorin rus.

eeee

Presidenti ukrainas sapo ka nënshkruar marrëveshjen e tij të 13-të të sigurisë me një komb perëndimor dhe po sinjalizon se Kievi do të godasë veriun e Kharkiv-it pasi SHBA dhe Gjermania dhanë dritën jeshile për ta bërë këtë.

Ai thotë: “Unë mendoj se përdorimi i çdo arme, arme perëndimore, në territorin e Rusisë është çështje kohe.”

Duke shkuar më tej, Zelenskyy bëri thirrje për samitin e NATO-s të muajit të ardhshëm në qershor për të trajtuar lejimin e Ukrainës t’i bashkohet aleancës ushtarake.

Rusia ka kërcënuar vazhdimisht se do të hakmerret nëse Ukraina lejohet të anëtarësohet në NATO.

Më vonë sot, Zelenskyy do të nënshkruajë më shumë marrëveshje sigurie me Norvegjinë dhe Islandën, të dyja gjithashtu vende të NATO-s.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts