Zëvendëskryeministrja e Ukrainës: Shpresojmë që aplikimi i vendit për në NATO të konsiderohet i shpejtë

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës Olga Stefanishyna tha se shpreson që aplikimi i Ukrainës për t’u anëtarësuar në NATO të konsiderohet i shpejtë dhe se ka mësime të nxjerra pas konsideratave të Finlandës dhe Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n.

“Ne do të shohim me pozicionin e tanishëm të Suedisë dhe Finlandës që kanë vendosur të aplikojnë për anëtarësim në NATO, dhe përgjigjen nga aleatët se ky aplikim do të shqyrtohet dhe përmbushet menjëherë,” tha ajo. “Shërben vetëm një argument shumë i qartë se NATO ka mësuar nga gabimet politike që janë bërë në vitin 2008 duke bërë premtime pa përmbushur vendimet dhe anëtarësimin që në thelb që ka çuar në tre luftëra, dy prej të cilave tani po ndodhin në territorin ukrainas.

“Shpresojmë që kur bëhet fjalë për shqyrtimin e aplikacionit ukrainas, kjo do të ndodhë gjithashtu shumë më shpejt”, shtoi ajo.

Më herët të dielën, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se shpreson që procesi i anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO të jetë “më i shpejtë nga sa kemi parë më parë”.

“Synimi im është ende të kemi një proces të  shpejtë,” tha ai, duke shtuar se ndërsa procesi i ratifikimit do të marrë kohë – siç është standard kur kalojmë nëpër 30 parlamente – “kjo është një mundësi historike që duhet ta shfrytëzojmë.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.