Zëvendëskryeministrja ukrainase: Korridori i evakuimit të Mariupolit ‘nuk funksionoi siç ishte planifikuar’

Zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk tha se një korridor evakuimi nga qyteti i rrethuar i Mariupol “nuk funksionoi siç ishte planifikuar” të mërkurën, duke dhënë pak detaje, por duke premtuar se do të rifillojë përpjekjet sot.

“Për shkak të mungesës së kontrollit mbi ushtrinë e tyre në terren, pushtuesit nuk ishin në gjendje të siguronin një armëpushim të duhur. Gjithashtu, për shkak të çorganizimit dhe neglizhencës së qenësishme, pushtuesit nuk ishin në gjendje të siguronin transportin në kohë të njerëzve deri në atë pikë ku dhjetëra nga autobusët tanë dhe ambulancat po prisnin”, tha ajo.

Kryetari i bashkisë së Mariupolit u kishte bërë thirrje banorëve të qytetit që të evakuoheshin përgjatë një korridori të shpallur më herët gjatë ditës nga Vereshchuk, duke përfshirë tre pika grumbullimi.

Vereshchuk nuk dha detaje se sa njerëz u mblodhën, por tha: “Sot në mëngjes do të rifillojmë përpjekjet tona në drejtimin e Mariupolit. I bëj thirrje njerëzve tanë në Mariupol: Ne do të luftojmë për secilin prej jush!”

Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Donetskut, tha në komentet në televizion të mërkurën se më pak njerëz se sa pritej hipën në autobusë përgjatë korridorit.

“Njerëzit u mblodhën në ato pika grumbullimi, por pak hipën në autobusë,” tha ai. “Tani disa nga këta autobusë po shkojnë në itinerarin e përcaktuar nga Federata Ruse. Sapo të jenë në kontakt, ne do t’ju informojmë menjëherë se cili nga banorët e Mariupolit ka arritur në territorin e kontrolluar nga Ukraina. Dhe ne do të kuptojmë se si ne do të punojë sipas sekuencës së caktuar në ditët në vijim”.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com