Zgjedhje në Mbretërinë e Bashkuar/ Kryeministri Rishi Sunak mund të humbasë, laburisti Keir Starmer në avantazh! Ja çfarë tregojnë sondazhet paraprake

zgjedhje ne mbreterine e bashkuar kryeministri rishi sunak mund te humbase laburisti keir starmer ne avantazh ja cfare tregojne sondazhet paraprakeKa nisur mëngjesin e sotëm votimi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar për zgjedhjet e përgjithshme, ku sondazhet sugjerojnë se mund t’i japin fund 14 viteve të qeverisjes së partisë Konservatore dhe të shohin liderin e opozitës laburistë Keir Starmer të marrë detyrë në Doëning Street, si kryeministër i ri.

keir starmer rishi sunak

Qendrat e votimit do të jenë të hapura deri në orën 22:00, dhe për herë të parë në Angli, Skoci dhe Uells, votuesve të zgjedhjeve të përgjithshme do t’u kërkohet të japin një dokument identifikimi me fotografi përpara se të votojnë personalisht.

Kryeministri Rishi Sunak thirri zgjedhjet gjashtë javë më parë në një fjalim të zhytur në shi jashtë numrit 10 ku iu desh të luftonte kundër tingujve të himnit të ri të Laburistëve të vitit 1997.

Konservatorët sipas sondazheve nuk janë në avantazh, pasi të dhënat vazhdimisht kanë treguar se partia e Starmer është rreth 20 pikë përpara, shumë më e lartë se luhatja e nevojshme për të ndryshuar rezultatin e zymtë të zgjedhjeve të përgjithshme të partisë 2019.

Fushata konservatore është sfilitur me skandale, pasi njerëz të afërt me kryeministrin dhe kandidatët konservatorë u akuzuan se kishin vënë baste për kohën e zgjedhjeve, duke çuar në një hetim policor.

Laburistët janë përballur me problemet e tyre, duke nisur me grindjet e përzgjedhjes mbi Diane Abbott dhe Faiza Shaheen, që lanë në hije ditët e para të fushatës dhe akuzat se partia po parashtron një program jofrymëzimi e që ka zhbërë pjesën më të madhe të entuziazmit që votuesit e rinj kishin zhvilluar për Laburistët gjatë vite që Jeremy Corbyn ishte lider.

Corbyn po qëndron si një kandidat i pavarur për vendin e tij të vjetër në North Islington. Shqetësimi për qasjen e partisë ndaj konfliktit të Izraelit në Gaza pritet gjithashtu t’i kushtojë votat partisë, veçanërisht në zonat urbane dhe zonat me popullsi të konsiderueshme myslimane. Komentet e Starmer të bëra ditët e fundit për emigrantët nga Bangladeshi kanë rënë keq me atë komunitet.

Udhëheqësi i Liberal Demokratëve Ed Davey është përpjekur të përdorë një fushatë të ngarkuar me marifet për të tërhequr mbulimin e politikave të partisë së tij, ndërsa ajo përpiqet të kapërcejë SNP-në dhe të bëhet sërish partia e tretë më e madhe në Dhomën e Komunave.

Nga ana e tyre, SNP me liderin e Ëestminster-it, Stephen Flynn dhe ministrin e parë të Skocisë të ardhur në detyrë së fundmi, John Sëinney, kanë bërë fushatë në një platformë duke këmbëngulur se sido që njerëzit të ndihen për qeverinë në Holyrood, këto zgjedhje janë një shans për të dërguar një zë të fortë skocez në Londër.

Laburistët po kërkojnë të rimarrin vendet në brezin qendror të Skocisë që për shumë e shumë vite ka qenë qendra tradicionale e laburistëve. Sondazhet i kanë Laburistët dhe SNP-në më afër se sa kanë qenë prej vitesh në Skoci.

Në Uells, fushata e laburistëve është penguar nga polemikat që qarkullojnë rreth donacioneve për fushatën e udhëheqjes së ministres së parë Vaughan Gething , të cilën Plaid Cymru do të shpresojë se mund ta shfrytëzojnë.

Në Irlandën e Veriut, udhëheqësi i përkohshëm i DUP-it Gavin Robinson po mbron një shumicë të ngushtë në Belfast East. George Galloëay po përpiqet të mbajë vendin e Rochdale që fitoi në zgjedhjet e shkurtit për Partinë e Punëtorëve të Britanisë. Partia e Gjelbër e Anglisë dhe Uellsit kanë bërë katër vende në Angli objektivin e tyre kryesor.

Surpriza e hershme e fushatës ishte vendimi i Nigel Farage për të marrë udhëheqjen e partisë së Reformës në Mbretërinë e Bashkuar nga Richard Tice. Modelet e sondazheve të MRP kanë sugjeruar se partia mund të fitojë deri në 18 vende, ose në të vërtetë asnjë deputet.

Parashikimet që ata do të rriteshin në sondazhe gjatë fushatës nuk janë përmbushur përgjithësisht, por Farage ka thënë se qëllimi i tij është të ndërtojë një lëvizje për të kundërshtuar laburistët që do ta vendosë atë në një pozicion për t’u bërë kryeministër në vitin 2029.

NDIQE LIVE “PANORAMA TV” <!–

–> © Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume ne :bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts