Zgjedhjet e parakohshme në Holandë, Mark Rutte drejt fitores për herë të katërt

HOLANDA

Mark Rutte dhe partia e tij VVD kanë fituar sërish zgjedhjet në Holandë, sipas projeksioneve të deritanishme.

Kryeministri i dorëhequr vetëm pak muaj më parë, zgjidhet për herë të katërt në Holandë.
Qeveria e tij pësoi kolaps për shkak të një skandali me skemën e mashtrimit të mirëqënies për fëmijët, e cila rezultoi bumerang për vetë atë.

Partia e tij ka fituar deri tani 35 nga 150 mandatet në parlament, kurse kundërshtarët e majtë D66 kanë fituar 24.
Rutte njihet si një kryeministër i ftohtë, cinik, pa zhurmë në Europë dhe shumë modest, pasi bën edhe punë vullnetare dhe shkon çdo ditë në punë me biçikletë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.