Zgjedhjet e parakohshme në Portugali, socialistët fitojnë sërish shumicën

Socialistët e qendrës së majtë të Portugalisë kanë fituar një shumicë të plotë parlamentare në zgjedhjet e parakohshme të së dielës, duke siguruar një mandat të ri për kryeministrin Antonio Costa, ndërsa vendi përgatitet të shpërndajë miliarda dollarë në ndihmë të Bashkimit Evropian në vazhdën e pandemisë COVID-19.

Rezultati, i rritur nga një pjesëmarrje më e lartë se sa pritej, pavarësisht nga pandemia e koronavirusit, erdhi si befasi pasi socialistët kishin humbur në pjesën më të madhe të sondazheve të realizuara sëfundmi.

Në një votim që u zhvillua në mes të një rritje të rasteve të koronavirusit që fajësuan variantin Omicron, dhe me rreth një milion njerëz me COVID-19 të lejuar të largoheshin nga shtëpia për të hedhur votat e tyre, socialistët morën 117 vende në parlamentin me 230 vende, më lart. nga 108 në asamblenë në ikje.

“Shumica absolute nuk do të thotë pushtet absolut. Nuk do të thotë të qeverisësh vetëm. Është një përgjegjësi e shtuar dhe do të thotë të qeverisësh me dhe për të gjithë portugezët”, tha Costa në fjalimin e tij të mbajtur pas zhvillimit të zgjedhjeve.

88

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts