Zgjedhjet e së martës, Biden, Trump dhe Obama në ditën e fundit të betejës. Pse Pensilvania mund të përcaktojë balancat në Senat e Kongres

zgjedhjet e se martes biden trump dhe obama ne diten e fundit te betejes pse pensilvania mund te percaktoje balancat ne senat e kongres
zgjedhjet e se martes biden trump dhe obama ne diten e fundit te betejes pse pensilvania mund te percaktoje balancat ne senat e kongres

Presidenti Biden, Donald Trump dhe Barack Obama të gjithë u drejtuan për në shtetin vendimtar të Pensilvanisë për të mbajtur mitingje përpara zgjedhjeve të pjesshme nesër, ndërsa republikanët bëhen gjithnjë e më të sigurt për të fituar kontrollin e të dy dhomave të Kongresit.

Biden dhe Obama u përpoqën t’i vendosnin zgjedhjet si një moment përcaktues për demokracinë amerikane dhe të sugjeronin se Trump po llogariste në shumicën republikane në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit, dhe në pozicione kyçe në shtete, përpara se të shpallte një kandidim për president në zgjedhjet e ardhshme. , të cilin ai ka një shans të mirë për ta fituar.

Duke u shfaqur para një turme prej mijërash në një aeroport pranë Pitsburgut, ai la të kuptohej se së shpejti do të shpallte kandidaturën e tij. Ai gjithashtu përsëriti pretendimin e tij të rremë se ai kishte fituar zgjedhjet e 2020. “Mos harroni këtë deklaratë: numëruesi i votave është gjithmonë më i rëndësishëm se kandidati,” tha ai. “Dhe kjo është ajo që ndodhi. Ne e rrahim kaq keq këtë djalë. Por vota kundërshtohet, ata janë të shtrembër si dreqi.”

  • Cilat janë termat e ndërmjetme? Një udhëzues i plotë

Agjencitë e inteligjencës kanë paralajmëruar për mundësinë e dhunës politike në ditët në vijim, ndërsa votat janë numëruar.

Çështjet kryesore janë ekonomia dhe inflacioni, ku republikanët kanë një avantazh të qartë, sipas një sondazhi të Washington Post-ABC News të publikuar në fundjavë. Ai tregoi se ata janë të gatshëm të fitojnë një shumicë në Dhomën e Përfaqësuesve, ku u duhet një fitim neto prej pesë vendesh.

Senati është më i balancuar, me republikanët që kanë nevojë për një fitim neto prej një vendi të vetëm për të fituar një shumicë. Ata pritet të zgjedhin një të tillë në Nevada, ku kandidati i tyre në Senat, Adam Laxalt, është përpara në sondazhe.

Në Pensilvani, e cila ka edhe tre vende në Dhomën e Përfaqësuesve që mund të ndryshohen, të gjithë sytë janë kthyer nga gara për Senatin, ku për njëfarë kohe u duk se John Fetterman, një demokrat popullor centrist, do të fitonte një vend të liruar nga një senator republikan në pension.

Fetterman pësoi një goditje në maj dhe kundërshtari i tij republikan i mbështetur nga Trump, mjeku dhe prezantuesi televiziv Mehmet Oz, i njohur si Dr Oz, ka rënë në nivel, pjesërisht falë një performancë të dobët të Fetterman gjatë një debati televiziv.

Duke u shfaqur përkrah Obamës dhe Bidenit në Filadelfia, Fetterman pranoi se ishte ende duke u rikuperuar dhe foli vetëm për dhjetë minuta. “Ndonjëherë do të më mungojnë disa gjëra, disa fjalë… por gjithmonë do të sigurohem që të bëj votat e duhura në Uashington DC”, tha ai. Në një gërmim për rolin e Trump në trazirat e 6 janarit të vitit të kaluar, ai i përshkroi Biden dhe Obamën si “100 për qind pa rebelime”.

Obama e përshkroi atë si një kandidat për çdo njeri përballë një multimilioneri. “Ai është thjesht një tip,” tha ai. “Ai nuk pretendon të jetë dikush tjetër.”

Historikisht, partia në pushtet ka tendencë të humbasë terren në zgjedhjet afatmesme dhe Obama pranoi se demokratët luftuan sepse votuesit më të rinj, të cilët prireshin të ishin më liberalë, kishin më pak gjasa të dilnin atë ditë.

“Unë mund t’ju them nga përvoja se afatet e ndërmjetme kanë shumë rëndësi,” tha ai. “Kur isha president, në zgjedhjet e mesmandatit m’u zbeh prapanica. Isha në mes të një krize financiare dhe ne bëmë gjërat e duhura, por ishte e ngadaltë dhe njerëzit ishin të frustruar… ashtu siç janë tani.” Ai shtoi: “Nëse do të kishim mbajtur Senatin në 2014, do të kishim një Gjykatë Supreme shumë të ndryshme që merr vendime për të drejtat tona më themelore. Pra, termat e mesëm nuk janë shaka.”

Përveç ndalimit të agjendës legjislative të Bidenit, republikanët pritet të nisin një sërë hetimesh ndaj administratës së tij dhe Departamentit të Drejtësisë nëse ata fitojnë kontrollin në Kongres. “Ata do të fajësojnë Bidenin”, tha Obama.

Ish-presidenti është bërë lajmëtari më i fuqishëm i demokratëve, duke argumentuar se “demokracia është në fletëvotim”. Në Pittsburgh, të shtunën, ai u tha mbështetësve se Trump “thotë se i duhet Dr Oz në Senat në rast se do të ketë përsëri një zgjedhje të ngushtë. Ai në thelb thotë: “Shiko, nëse humbas përsëri, kam nevojë për të parë nëse mund ta vendosë gishtin e madh në peshore”. Kjo nuk është ajo çfarë supozohet të jetë ky vend.”

Trump u shfaq të shtunën mbrëma me Oz dhe Doug Mastriano, kandidatin e djathtë republikan për guvernator të Pensilvanisë, në pistën e një aeroporti rajonal pranë Pitsburgut. Mastriano ishte në turmë në Kapitol më 6 janar të vitit të kaluar dhe pagoi për të transportuar mbështetësit atje me autobus.

Ai gjithashtu bëri fushatë për refuzimin e votës së certifikuar, duke cituar teori konspirative rreth makinerive të votimit. Nëse zgjidhet guvernator në Pensilvani, ai do të ketë fuqinë për të emëruar sekretarin e shtetit që vërteton rezultatet e zgjedhjeve. Trump tha se vota për Josh Shapiro, kandidati demokrat që ka një epërsi të qartë mbi Mastrianon, ishte “një votë për të shkatërruar të ardhmen e Pensilvanisë”. Ai tha se Mastriano “mbrojti me guxim integritetin zgjedhor si askush”.

Mastriano, i cilësuar nga kritikët e tij si një nacionalist i krishterë, i tha turmës se një ylber që u shfaq në qiell ishte një shenjë e fitores. “Ne e pretendojmë këtë në emër të Jezusit,” tha ai. “Është një premtim për njerëzit e Pensilvanisë.”

Trump tha se një fitore e Fetterman ndaj Ozit “do të nënkuptojë vdekje dhe dëshpërim për çdo komunitet” në Pensilvani, duke treguar politika si lirimi i parakohshëm i të burgosurve. Ai ishte “demokrati i vetëm më i rrezikshëm që kërkon të bashkohet me Kongresin”, tha ai.

Ashtu siç ka bërë përpara zgjedhjeve të tjera, Trump ngriti çështjen për mashtrim në rast se rezultatet shkojnë kundër republikanëve. Ai tha se zyrtarët zgjedhorë në Pensilvani, ku ai kundërshton rezultatin e vitit 2020, janë “të shtrembër si ferri” dhe se demokratët “mashtrojnë si qentë”. Ai u bëri thirrje “amerikanëve liridashës” që t’i “kundërvihen kësaj tiranie të krahut të majtë” dhe të votojnë personalisht. “Dilni të martën sepse është më e vështirë për ta të mashtrojnë nëse votoni personalisht,” tha ai.

Will Pavia, David Charter/ The Times

Përktheu: Balkanweb

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts