Zgjedhjet lokale në Kosovë, KQZ publikon rezulatet deri në orën 00:00, LVV nuk fiton asnjë komunë, shkon në balotazh në 10 prej tyre

Bazuar në rezultatet paraprake të KQZ-së deri në ora 00:00, në 17 komuna janë shënuar fitore të partive dhe 21 komuna do të shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale në Kosovë.

Mund te thuhet se deri ne këto momente Lëvizja Vetëvendosje ka regjitruar një rezultat negativ, pasi nuk ka arritur fitore të qartë në asnjë komunë në raundin e parë.

Lista Serbe ka fituar nëntë komuna – ( Leposaviq, Novobërdë, Graçanicë, Shtërpc, Partesh, Ranillug, Zveçan dhe Zubin Potoku).

Partia Demokratike e Kosovës katër komuna – (Mitrovicë, Ferizaj, Hani i Elezit, Skenderaj).

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dy komuna – ( Deçan dhe Suharekë).

Lidhja Demokratike e Kosovës dy komuna – ( Lipjan dhe Pejë).

Ndërkaq, në balotazh do të jenë:

Gjakova (AAK-LVV)

Gjilani (LVV-LDK)

Dragashi (PDK-LDK)

Klina (AAK-PDK)

Kamenica (PSD-LVV)

Podujeva (LVV-LDK)

Prishtina (LVV-LDK)

Prizreni (LVV-PDK)

Vitija (LDK-LVV)

Vushtrria (PDK-LDK)

Malisheva (Nisma-PDK)

Juniku (AAK-LDK)

Mamusha (KDTP-KATP)

Gllogovc (PDK-DD)

Kllokot (Lista Serbe-GI SNS)

Istog (LDK-AAK)

Shtime (PDK-LVV)

Rahovec (AAK-LVV)

Fushë Kosova (LDK-LVV)

Obiliqi (IQO-LVV)

Kaçanik (PDK-LVV)

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.