Zgjedhjet në Brazil, Bolsonaro dhe kundërshtari i tij Lula da Silva përballen për postin e presidentit

Presidenti aktual i ekstremit të djathtë Jair Bolsonaro është pas Luiz Inacio Lula da Silva, sipas rezultateve të raundit të dytë të , shkruajnë mediat e huaja.

Vihet re se rajonet që tradicionalisht mbështesin Partinë e Punëtorëve të Lulës (PT) janë të ngadalta në raportimin e rezultateve.

Me 70% të numëruar, Lula është përpara me 50.1% (disa dhjetëra mijëra vota) ndaj Bolsonaros 49.9%, tha Gjykata e Lartë Zgjedhore në faqen e saj të internetit.

Ish-presidenti i qendrës së majtë, Luis Inacio Lula da Silva tha të hënën se shpreson që Jair Bolsonaro të pranojë verdiktin e kutisë së votimit nëse humbet në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

“Shpresoj që nëse fitoj zgjedhjet, ai do të ketë një moment reflektues dhe do të më thërrasë për të njohur rezultatin,” tha udhëheqësi historik 76-vjeçar i Partisë së Punëtorëve (PT) gjatë një konference për shtyp në Sao Paulo.

Bolsonaro ka vënë vazhdimisht në pikëpyetje besueshmërinë e sistemit elektronik të votimit në Brazil dhe ka kërcënuar të mos e pranojë rezultatin nëse humbet.

Një fitore për Lulën do të shënonte një kthim triumfues për liderin e majtë, i cili u burgos në 2018 për 19 muaj për ryshfet, një dënim që u rrëzua nga Gjykata e Lartë vitin e kaluar, duke i hapur rrugën atij për të kërkuar një mandat të tretë presidencial.

Një mandat i dytë për Bolsonaro do ta mbante Brazilin në rrugën e reformave të tregut të lirë dhe mbrojtjeve më të lirshme mjedisore, duke konsoliduar një koalicion të partive të krahut të djathtë dhe interesave të fuqishme të agrobiznesit që financuan fushatën e tij.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts