Zgjedhjet në Francë, ç’parashikojnë sondazhet/ Le Pen: Kemi një shans serioz për…

zgjedhjet ne france cparashikojne sondazhet le pen kemi nje shans serioz per
zgjedhjet ne france cparashikojne sondazhet le pen kemi nje shans serioz per

Tubimi Kombëtar mund të dështojë të marrë shumicën absolute në Parlamentin francez pas raundit të dytë të zgjedhjeve në Francë.

Sipas një sondazhi nga Elabe për BFMTV dhe La Tribune Dimanche, i publikuar këtë mëngjes, RN mund të arrijë 200-230 vende në parlament, nga 289 vende që kërkohen.

Rezultatet e sondazhit

Tubimi Kombëtar  200-230

Fronti i Ri Popullor 165-190

Aleatët e Macron 120-140

Por Marine Le Pen e konsideron si një shans serioz për shumicën absolute, raundin e dytë të zgjedhjeve në Francë.

Është mëngjesi i së premtes dhe fushata së shpejti po arrin në përfundimin e saj.

Marine Le Pen e “RN” u shfaq në Cnews – një kanal që kritikët e kanë etiketuar “French Fox News” – për t’i nxitur mbështetësit të shkojnë në qendrat e votimit të dielën.

“Ne kemi një shans serioz për të pasur një shumicë absolute në asamblenë kombëtare,” tha ajo.

Megjithatë, sondazhi ka treguar se skenari më i mundshëm të dielën është që RN të mos fitojë shumicën absolute të vendeve.

Le Pen u tha shikuesve se votimi i vendeve nuk është një shkencë ekzakte.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.
Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts